A menekülttáborok növekvő faigénye veszélyezteti a gorillákat
Az afrikai menekültek faigénye miatt veszélybe került nemcsak a hegyi gorillák élőhelye, hanem a kongói Virunga Nemzeti Park is. A WWF további faültetéssel próbálja megmenteni a területet.
Veszélybe kerültek a hegyi gorillák élőhelyei a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén fekvő Virunga Nemzeti Parkban. A rendszeres fegyveres összeütközések miatt több mint 300 000 ember kényszerült arra, hogy elhagyja az otthonát, és rögtönzött sátortáborokba költözzön. A környék legnagyobb városa, Goma közelében élő emberek 97 százaléka nem jut elektromos áramhoz. A fűtést és a főzést tűzifával vagy faszénnel oldják meg. Az ehhez szükséges fát pedig illegálisan szerzik be a nemzeti parkból.
Az UNESCO által kezdeményezett felmérés, melyben a WWF is tevékenyen részt vett, kimutatta, hogy a Goma északi részén lévő Nyiragongo vulkánt fedő hegyvidéki erdő fele az illegális favágók és szénégetők áldozata lett.
Ez nemcsak az olyan az olyan veszélyeztetett fajok életét befolyásolja közvetlenül, mint a hegyi gorilla, de a park gazdasági potenciálját is tönkreteheti. Békés időszakban ugyanis rengeteg turista látogatja természetes közegükben a gorillákat.
A WWF 1987-ben kezdeményezett egy faültetési projektet, amely a folytonosan ismétlődő fegyveres konfliktusok ellenére működik, és segít ellátni a környező közösségeket tüzelőanyaggal. Egy Goma környéki menekülttábor átlagosan napi 50 tonna fát igényel, és a mennyiséget a menekültek mára a WWF által alapított ültetvényről szerzik be A héten a program keretében elültették a tízmilliomodik fát is.
Az elmúlt két hónapban a WWF 150 ezer dollár támogatást is adott a Goma környéki táborok faellátásához.
A további faigény és ennek következményei miatt a WWF az Európai Unióval együtt egy újabb ötéves faültetési tervet dolgozott ki egy Észak Kivu környéki 2000 hektáros területre vonatkozóan.
Forrás: WWF