Új óriási kobrafajt fedeztek fel
Legalább tizenöt ember megöléséhez elegendő mérget tárol az az újonnan felfedezett barna köpködőkobra, amelyre egy természetvédő csoport pénteki bejelentése szerint Kenyában bukkantak rá.
A több mint két és félméteresre megnövő hüllő a maga nemében a legnagyobb a világon. Az újonnan felfedezett kígyófaj a Naja ashei tudományos nevet kapta, James Ashe herpetológus után, aki kenyai Watamuban működő Bio-Ken kígyófarm és kutatóközpont alapítója volt. Ashe volt az első, aki elfogott egy az átlagosnál nagyobb köpködőkobrát még 1960-ban, és először feltételezte, hogy önálló fajról van szó. Ugyanis a barna köpködőkobrát korábban a feketenyakú köpködőkobra (Naja nigricollis) egyik alfajának tartották. A mostani vér és szövettani vizsgálatok során viszont kimutatták, hogy különálló fajról van szó.
Bár a Walesi Egyetem és a zimbabwei Afrikai Biodiverzitásért Alapítvány kutatói már év elején közzétették az új fajjal kapcsolatos kutatási eredményeiket a Zootaxa nevű szaklapban, a végleges álláspont kialakításához további kutatók eredményeit is megvárták. Az új faj „felfedezését” végül egy civil természetvédelmi szervezeten a WildlifeDirect-en keresztül jelentették be.
A köpködőkobrák halálos mérgüket a méregfogaik csúcsán található apró nyílásokon keresztül akár 2, 5 méter távolságra is képesek kifecskendezni. A mérget a fejük két oldalán lévő nagy méregmirigyben tárolják. Ez a fegyver a zsákmány elejtésére és védekezésre egyaránt szolgál, ugyanis a mérget elsősorban az ellenfél szemébe „köpik”, és mivel az átmeneti vakságot okoz, ezalatt leteríthetik áldozatukat, vagy elmenekülhetnek támadójuk elől. Tojásokkal, gyíkokkal, kígyókkal és madarakkal táplálkoznak.
A köpködőkobrák nagy számban élnek Kenyában, Ugandában és Etiópiában. Richard Leakey, a természetvédő csoport elnöke, egy közleményben „izgalmas felfedezésnek” nevezte az új faj azonosítását, ami értékelése szerint bizonyítja, hogy még sok ismeretlen faj létezik – de azt is, hogy még több pusztul ki élőhelyének zsugorodása következtében.