Nem félünk a macskától!
A tudósok génmódosítással véget vetettek az egerek és a macskák között fennálló ősi ellenségeskedésnek.
Japán tudósok szerint az általuk újonnan előállított, génmódosított egerek nem mutatnak félelmi reakciót macskák jelenlétében. A módosított egerek más megvilágításba helyezhetik az emlősök viselkedését.
A Tokiói Egyetem kutatói beszámoltak arról, hogy genetikai manipulációval sikeresen kikapcsolták az egérnek azt az ösztönös viselkedését, hogy elbújjon, amint megérzi a macska szagát vagy észleli a jelenlétét. Ez azt bizonyítja, hogy a félelmi reakció genetikailag kódolt és nem tanult, ahogy általában hitték.
„Természetes körülmények között az egerek rettegnek a macskától, és már a szagának megérzésekor pánikba esnek és elmenekülnek, ha tehetik. Azok az egerek azonban, amelyeknek génsebészeti eljárással eltávolítottuk bizonyos nazális sejtjeit, nem mutatnak semmilyen félelmet” – mondja a kutatás vezetője, Ko Kobajakava. – „Az egerek odamennek a macskához, sőt még hozzá is bújnak és játszanak vele.”
Még a kutatókat is meglepte annak fölfedezése, hogy a félelem genetikailag meghatározott, és nem a születés után tanulják meg az állatok, hogy félni kell a ragadozótól – ahogy korábban gondolták.
Az eredmények arra utalnak, hogy az ember undorodása a veszélyes szagoktól, amilyen például a romlott ételeké, szintén genetikailag meghatározott lehet, állítja Kobajakava. A kutatók eredményeiket a Nature tudományos folyóirat legfrissebb számában publikálták.