Mikor potyognak leguánok az égből?
Az elmúlt napokban különös jelenség szemtanúi lehettek a Floridában élők: nem vénasszonyok, hanem zöld leguánok potyogtak az égből, pontosabban a fákról. A jelenség oka, hogy a hüllők a rendkívül alacsony hőmérséklet miatt nyugalmi állapotba kerültek és megdermedtek.
A zöld leguánok (Iguana iguana) trópusi, hidegvérű állatok, vagyis testhőmérsékletük a környezet hőmérsékletéhez igazodik. Természetes élőhelyük Közép- és Latin-Amerika, ahol a relatív páratartalom és a nappali hőmérséklet magas: a nappali 30-35 Celsius fokos hőmérséklet rendszerint éjszaka sem süllyed 22-25 Celsius fok alá.
Amennyiben viszont a környezet hőmérséklete mégiscsak 5-10 Celsius fokra csökkenne, a leguánok megdermednek, szürkévé változnak, és mivel lábuk elernyed, nem tudnak kapaszkodni a fákon, így könnyen lepottyannak.
Floridában az elmúlt napokban az éjszakai hőmérséklet mínusz 3 Celsius fokra süllyedt. A hideg akkor lehet végzetes az állatokra, ha tartós. A leguánok legfeljebb 4-10 órán keresztül képesek elviselni a hideget. „A legtöbb ’leguánesőre’ a hűvös, esti órákban került sor. Az állatok többsége ilyenkor nem pusztul el, a napon ugyanis hamar megelevenednek” – nyilatkozta a National Geographic Newsnak Ron Magill, a Miami Állatkert munkatársa.
A szakemberek szerint a hideg miatt esetleg bekövetkező nagyszámú pusztulás nem veszélyezteti súlyosan az állományt, ugyanis az elmúlt időszakban a zöld leguán túlszaporodott Floridában.
A zöld leguán nem őshonos Floridában, de a leguánok között ez a faj az egyik legnépszerűbb hobbiállat Amerikában. A megunt állatokat tulajdonosaik gyakran egyszerűen csak szélnek eresztik, a vadon előforduló állomány egy része ezekből a kiszabadult terráriumi állatokból származik.
A zöld leguán természetes környezetében fákon él, ritkán merészkedik le a földre. Kedveli a vizek közelében lévő fákat. Mivel kitűnően úszik, a víz gyakran menedékül szolgál számára. Nappal aktív, növényekkel táplálkozik. Testhossza elérheti a két métert, tömege pedig az öt kilót.