Őszre várják az új szélesszájú orrszarvúbébit
Várhatóan ősszel születik meg Lulu, a Fővárosi Állat- és Növénykert szélesszájú orrszarvújának második, mesterséges termékenyítéssel fogant kicsinye.
Bár a mesterséges termékenyítés eljárása már régóta ismert – először főleg haszonállatoknál alkalmazták, de az állatkertekben is több évtizedes múltja van – orrszarvúaknál csak az utóbbi pár évben kezdte kidolgozni a módszer részleteit a berlini Állatkerti és Vadállatkutató Intézet (IZW – Institut für Zoo und Wildtierforschung) szaporodásbiológiai csapata.
Több próbálkozás után az áttörést Lulu, a budapesti nőstény orrszarvú hozta meg, ugyanis fajtársai közül elsőként – éppen egy éve – hozta világra a mesterséges termékenyítéssel fogant Laylát, és most ismét vemhes.
„Ha Layla a mamája mellett nevelkedett volna, akkor nem folytatjuk a mesterséges termékenyítés programot, viszont Lulu nem fogadta el a kicsit, így ellés után egy hónappal újra történt egy termékenyítés” – nyilatkozta a távirati irodának Hanga Zoltán, a fővárosi állatkert sajtóreferense. „Gyakran kérdezik ezt tőlünk, hogy nem volt-e ez túl korai, de nincs ezzel gond, ugyanis az orrszarvúaknál éppen az ellés után egy hónappal a legmagasabb a fogamzóképesség.”
Ennek ellenére azonban nem sikerült a termékenyítés. A következő beavatkozásra tavaly június 14-én került sor, és ez már meghozta a kívánt eredményt. A mesterséges termékenyítés lényege, hogy a hím állat szaporító anyagát (spermáját) mesterségesen juttatják be az anyaállat testébe. A két ivarsejt találkozása, a tulajdonképpeni termékenyítés azonban természetes folyamatként megy végbe, ellentétben a mesterséges megtermékenyítéssel, ahol mindez az anyaállat testén kívül, „lombikban” történik.
A termékenyítéshez szükséges szaporítóanyagot a hím állattól altatásban, egy elektroejakulátor nevű eszköz segítségével veszik le. Az idén születendő kicsi apukája a Colchesteri Állatkert Simba nevű, 38 éves hím orrszarvúja, míg Layláé Easy Boy volt, a Fővárosi Állat- és Növénykertben élő felnőtt hím orrszarvú.
A mostani magzat is hasonló módon fogant, mint Layla, de ez az első eset, hogy kriokonzervált, azaz mélyfagyasztva tartósított hímivarsejtekkel sikerült vemhességet előidézni egy orrszarvúnál. Ugyanis a levett spermát három éven át mélyfagyasztott állapotban – mínusz 196 fokon – tárolták. A felolvasztás után megvizsgálták a szaporítóanyag állapotát, amely kielégítőnek bizonyult. A mesterséges termékenyítés sikeréről tavaly ősszel az ultrahangos vizsgálaton győződhettek meg a szakemberek, amikor látták az akkor még tíz centiméteres magzat ultrahangos képét. Az orrszarvúaknál a vemhesség ideje 16-17 hónap, így ha minden rendben lesz, akkor idén ősszel születhet meg a kis orrszarvú.
„Az ultrahangos vizsgálatot altatásban kell végezni, ami kockázatos az anyaállatra és a magzatra nézve is, tehát az érdekükben a vemhesség utolsó szakaszában már nincs ilyen vizsgálat. Így csak akkor derül ki a kicsi neme, amikor megszületik. Sőt, akkor sem azonnal, hiszen nem azt nézi először az ember, hogy fiú vagy lány az orrszarvúbébi, hanem azt hogy életképes-e. Laylánál például akkor tudtuk ezt egyértelműen megmondani, amikor különválasztottuk az anyjától” – magyarázta a szóvivő.
Az állatkert egyelőre nem részesíti különleges bánásmódban Lulut, akin egyelőre nem is látszódik a vemhesség, majd csak az utolsó hónapokban lesz ez szembetűnő. „A Laylával való vemhesség idején az állatkertnek meg kellett nagyobbítani az ajtókat, amelyek eredetileg bölényre készültek. Az orrszarvúaknak jó is volt, de a vemhes orrszarvúnak már nem. Most ezt nem kell elvégezni. A látogatókat viszont arra kérjük, hogy még zoo csemegével se etessék Lulut! A vemhesség vége felé pedig külön választjuk őt Easy Boytól, a vele együtt tartott hímtől. Hiszen kisebb lökdösődések előfordulnak köztük, amikor összezördülnek egy-egy finom falaton. Ez normális és mindennapos dolog, de a kicsi érdekében a későbbiekben jobb, ha külön lesznek.”
Az orrszarvúakhoz hasonló veszélyeztetett fajok szaporítása európai szintű együttműködésben történik, úgynevezett tenyészprogramok keretében. „Laylával az a tervünk, hogy nem kell másik állatkertbe utaznia, hanem mellé hozunk egy hímet és ő itt marad, elvégre mégis csak a „mi kutyánk első kölyke”. Ráadásul, ha tudunk egy új hímet szerezni, akkor az orrszarvú tenyészprogram sem szenved csorbát.”
Kapcsolódó cikkeink:
Miért görbe az orrszarvú tülke?
Képgaléria a háromnapos orrszarvú bébiről
Átlépte a kétszáz kilót a kis orrszarvú!
Képgaléria: 300 kilós az ifjú orrszarvúhölgy!
Négyszáz kilós a kis orrszarvú
Egyéves Layla, a fővárosi állatkert legifjabb orrszarvúja
NG Kids: BemuTATU: Ismerkedj meg az orrszarvúakkal!
NG Kids: Orrszarvú tudásteszt