A páviánkölyköknek jót tesz, ha a papák „gyesen” maradnak

Míg az apa nélkül felnövő ember gyerekek hamarabb érik el az ivarérettséget, addig a páviánoknál pont ellentétes a hatás: a sárgás babuinok egészségesebbek és gyorsabban fejlődnek, ha az apák velük maradnak.
Ez a hatás különösen kifejezett a nőstény utódoknál, állítja Susan Alberts, a Duke University főemlőskutatója, noha ennek magyarázatára még nem jött rá. „Az apák valahogy javítják a kölykök tápláltsági állapotát azzal, hogy elősegítik utódaik táplálékszerzési képességének fejlődését. Az is elképzelhető, hogy a kölykeik érdekében közbeavatkozva csökkentik az utódaikat érő stressz-szintet” – nyilatkozta a sajtónak Alberts, az új tanulmány vezető szerzője.
Az emlősök között viszonylag ritka a szülői – pláne az apai – gondoskodás. Kivételt képeznek ez alól a sárgás babuinok (Papio cynocephalus). A legújabb kutatások szerint minél több időt töltenek az apák a lányaikkal, annál hamarabb érik el azok az ivarérettséget, azaz az első menstruáció bekövetkezését.
A fiúk is gyorsabban érnek, ha az apák nem távolodnak el a közelükből, de ez csak akkor igaz, ha az apák magasabb rangot foglaltak el a rangsorban a születésükkor.
A kenyai páviánokkal végzett korábbi tanulmányaik során Alberts és munkatársai DNS-minták alapján megállapították, hogy sok kölyök az apjával csoportokat alkotva nő fel. A kutatók azt is fölfedezték, hogy ezek az apák rutinszerűen beleavatkoznak a kölykök közötti nézeteltérésekbe.
A magasabb rangú anyákkal felnövő lányokról már korábban kiderült, hogy hamarabb érnek – ami életre szóló előny –, és életük folyamán átlagosan ötven százalékkal több utódot hoznak világra, mint a többi nőstény. Alberts úgy véli, hogy hasonló lehet az apák hatása is az utódok fejlődésére.
Elisabeth Susman, a Pennsylvaniai Állami Egyetem tudósa szerint a stressz csökkentésében játszott szerep összefüggésben állhat a hormonrendszerrel.
„Ha csökkentjük a stresszt, akkor növeljük a szaporodás előfordulásának valószínűségét” – érvel Susman. – „Ha felfokozott stresszben élünk, akkor gátolt a szteroid nemi hormonok termelődése, ami késlelteti a pubertást.”
Érdekes módon az apa nélkül felnőtt ember gyerekek hamarabb érik el az ivarérettségüket, ami pont ellentétes a páviánoknál megfigyelt hatással. A kutatók azonban eddig egyik jelenségre sem találtak magyarázatot. Csak annyit lehet biztonsággal kijelenteni, hogy a páviánok fontosnak tekintik a szülői gondoskodást az utódaik túlélése szempontjából.