Mediterrán medúzák a Volgában
A mediterrán vizekben honos medúzákat találtak a Volgán, a Tveri illetve Jaroszlavli területen lévő Ribinszki víztározóban. A tudósok a jelenséget az általános felmelegedésnek tulajdonítják.
A medúzákra az Orosz Tudományos Akadémia belvízi biológiával foglalkozó intézetének munkatársai akadtak.
Az intézetben a Moszkovszkij Komszomolec című lap kérdésre elmondták: a felmelegedéssel nyaranta egyenletesebb a magas hőmérséklet, s télen rövidebb ideig fedi jégtakaró a vizeket. Ennek nyomán több lett az egysejtű, a gerinctelen és a vízi növény, vagyis bővebben áll rendelkezésre táplálék a halaknak, s a délebbre honos fajok birtokba veszik a kínálkozó ökológiai teret.
Az utóbbi években a Volgán mintegy 160, addig csak a déli tengereken és folyókban honos faj jelent meg. Az intézet kutatói ezt az evolúció természetes fejleményének tartják, ahhoz hasonlónak, mint amikor évezredekkel ezelőtt, a legutóbbi jégkorszak után a folyók kiszabadultak a jég alól, s megteltek élettel. Feltételezéseik szerint a medúzák pár év alatt eljuthatnak Moszkváig. Aggodalomra azonban a szakértők szerint nincs ok, mert az édesvízi változat nem mérges.
Nemrég egyébként piócákat is találtak a hatalmas – mintegy 4550 négyzetkilométeren fekvő – Ribinszki tározóban, s ez a szakértők szerint azt jelzi, hogy a Volga, s vele a tározó vize egyre tisztább.