Leszakadt a dunaszekcsői löszfal

Keddre virradó éjszaka több métert süllyedt a dunaszekcsői löszfal. A Várhegy és a János-hegy érintett részei életveszélyesek, ezért a vízi rendőrség már lezárta a Dunának ezt a szakaszát. A szakemberek szerint nem kell árvíztől, szökőártól tartani.
A meghökkentő természeti jelenség átformálta a tájat. A két „hegy” korábban egységes partfalat képezett, keddre azonban kettévált, és egyik fele több méterrel lejjebb zökkent. A Vár- és Szent János-hegyen mintegy kétszáz méter hosszúságban vált le a föld, maga alá temetve egy hétvégi házat, további hármat pedig veszélyeztetve. Utóbbiakat már korábban kiürítették, így személyi sérülés nem történt. A katasztrófavédelem és a rendőrség hermetikusan lezárta a helyszínt.
A szakemberek kedd reggel óta a helyszínen figyelik a természet munkáját. „A kőzettömeg oldalirányban indult el, egy 10-15 méteres függőleges elmozdulás jelentkezett”- mondta Kraft János, a pécsi bányakapitányság geológusa. „Ez ellentmond a klasszikus omlásnak, eddig ugyanis belső omlás volt tapasztalható, azaz fokozatosan megszűnt a löszfalat tartó alap, ám jelenleg már földcsuszamlás zajlik” – tette hozzá. A geológus viszont hangsúlyozta, árvízre vagy szökőárra egyelőre nem kell számítani.
A dunaszekcsői Várhegy és Szent János-hegy keleti oldalán futó, átlagosan 50 méter magas löszfal-szakaszon 2006 novemberétől lehetett megfigyelni a felszínen is jól látható, több tíz centiméteres repedéseket. Ezek mentén mintegy 200 méter hosszan, közel 30 méter széles sávban kezdett leválni egy réteg a partfalról.
Forrás:FigyelőNet, Baranya Megyei Online
Képek forrása: Dunaszekcső
Kapcsolódó cikkünk: