Programajánló: nyulak, békák, vidrák és sok-sok víz az Állatkertben
Csütörtökön, nagyszombatkor, valamint húsvét vasárnapján és hétfőjén több programmal is várja a Fővárosi Állatkert a nagyközönséget, részint a húsvéthoz, részint a Víz Világnapjához, illetve a Meteorológiai Világnaphoz kapcsolódva. Mi több, útjára indul a „Béka éve” program is.
Március 20 és 24 között négy napon is különleges programokkal várja látogatóit a Fővárosi Állat- és Növénykert. Csütörtökön a Víz Világnapjához, a Meteorológiai Világnaphoz, illetve a „Béka évéhez” kapcsolódó egész napos program várja a diákokat, diákcsoportokat. Nagyszombatkor ugyancsak a Víz Világnapjához kötődő programok lesznek, ezen a napon azonban inkább családokra számítanak a szervezők. Húsvét vasárnapján és hétfőjént természetesen húsvéti családi programoké a főszerep, lesz nyuszisimogató, valamint jelképes húsvéti nyuszi örökbefogadás is.
Csütörtök:
Március 20-án a Víz Világnapja, illetve a Meteorológiai Világnap alkalmából főképp gyermek-, illetve diákcsoportok részére hirdet progamokat a Fővárosi Állat- és Növénykert, több más szervezettel, így az Országos Meteorológiai Szolgálattal, a Varangy Akciócsoporttal, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel, valamint a Homoludens.hu internetes játékházzal közösen. 9 és 15 óra között több állomásból álló vetélkedőn vehetnek részt az érdeklődők. Ettől a naptól láthatja a közönség a Vízparti Élet Házában kialakításra kerülő új trópusi kétéltű bemutatót, illetve a „Békabarát Kert” elnevezésű bemutatóhelyet is.
A programok egy része kifejezetten a békákhoz, illetve a kétéltűekhez kapcsolódik, mivel a világ természetvédelmi szakemberei 2008-at a >„Béka évének”
A nap folyamán, 17 órai kezdettel kerül sor a Budapesti Filmszemle egyik díjnyertes alkotásának, a Vidrasors című dokumentumfilmnek a vetítésére is. Vajon hányan tudják, hogy Magyarországon él a legtöbb vad vidra Európában, ez a bájos tekintetű, de vérbeli ragadozó? A film egy megmentett kisvidra fordulatokban bővelkedő történetén keresztül mutatja be, hogyan lett Magyarország „vidranagyhatalom”, nem utolsó sorban Gera Pál által létrehozott vidravédelmi alapítvány tevékenysége révén. A film apropója az egyedülálló somogyi Vidrapark fennállásának tizedik, valamint a szegedi Vidramenhely létrehozásának ötödik évfordulója.
A csütörtöki nap folyamán díjmentesen léphetnek be az Állatkertbe mindazok a gyerekek, akik az intézmény weboldaláról letölthető „békamaszkban” érkeznek a főbejárathoz.
Szombat:
Március 22-én, azaz nagyszombatkor ugyancsak a Víz Világnapjához kapcslódó rendezvénynek ad otthont az Állatkert, ám ez – hétvégi napról lévén szó – elsősorban a családok számára kínál különleges programot. A Fővárosi Vízművekkel közös, egésznapos rendezvényen hajóverseny, evezős játék, víz-teszt, több állomásos játék, valamint kézműves programok, tojásfestés, tojáspatkolás, mézeskalács-festés segít egy felejthetetlen napot szerezni az Állatkertet felkereső látogatóknak. A rendezvény központi színpadán 9 órától változatos játékos program, 11 órától mesejáték, 12 órától Lola koncertje, 14 órától ismét egy mesejáték, 15 órától pedig tánciskola szórakoztatja a közönséget. A Japánkertben „Fess vízzel” foglalkozás, a Barlangterem bejárata közelében pedig „öko-játékok” (ÖKO-Pannon Kht.) teszik teljessé a programkínálatot. A 14 éven aluli gyermekek egész nap díjmentesen látogathatják az Állatkertet.
Vasárnap és hétfő:
Március 23-án és 24-én természetesen a húsvéthoz kötődő programokkal készül az Állatkert. A kert tizenégy pontján lesznek programhelyszínek, változatos kínálattal. Lesz tojáskereső verseny, húsvéti kvízjáték, tojásfestés, zsonglőrtanoda, „nyuszi hopp” ugróverseny, „káposzta les”, és sok más program is. A Japánkertben ugrálóvár és nyuszisimogató várja a kisebbeket, a Noé Arénában pedig az állatbemutató nyújt betekintést néhány különleges élőlény vadonbeli életébe. A főkapuval szemközt felállításra kerülő színpadon mindkét nap délelőtt 10-től délután 5-ig folyamatos programról gondoskodtak a szervezők, több koncertre, kvízjátékra és egyéb bemutatóra kerül sor a két nap folyamán. A fellépők között lesz az Alma Együttes, a Kolompos, a Füles Mackó, Mikola Péter és Kéry Kitti is.
A Fővárosi Állat- és Növénykert Magyarországon az elsők között hívta fel a figyelmet az „idényszerű házikedvencként” megvásárolt húsvéti nyulakkal kapcsolatos állatvédelmi problémákra. Ahogy több mint egy évtizede minden évben, az idén is azt javasolja a húsvéti nyúlvásárláson gondolkodó embereknek, fontolják meg, tudnak-e tartósan, a jó gazda gondosságával eljárni a nyúltartás során (ez nemcsak belátás kérdése, hanem az állatvédelmi törvényben rögzített jogszabályi előírás is)! Azok számára, akik végül nem vásárolnak nyulat, az Állatkert nyuszisimogatóval és jelképes örökbe fogadással teremt lehetőséget arra, hogy ne maradjanak ki a „nyuszi-élményből”. Ahogyan az intézmény tavaly már bejelentette, az idei évtől nem fogad be nyulakat a húsvéti ünnepek után. A probléma ismertté válása nyomán ugyanis az utóbbi egy-két évben már nem azok éltek ezzel a lehetőséggel elsősorban, akiknek eredetileg szólt. Ehelyett az utóbbi időben inkább azok hoztak be nyulakat, akik eleve nem törődtek a felelősség kérdésével, hanem kifejezetten arra számítottak, hogy a nyulakat úgyis „leadják” az Állatkertben. A nyulak befogadásának gyakorlata tehát a továbbiakban inkább az állattartással kapcsolatos felelősség megkerülésével járó magatartást erősítené.
Néhány érdekesség a nyulakról
A vásárlók körében a kicsi nyulak a népszerűek, ezért a törpenyúl fajták mellett gyakran árulnak egészen fiatal nyulakat. Fontos tudnivaló azonban, hogy a nyúlfiak 20 és 28 napos koruk között térnek át a tejről a szilárd táplálékra, ezért, ha valaki túl fiatal nyulat vásárol, annak – megfelelő tejjel történő – táplálását is biztosítania kell. A legjobb azonban, ha ilyen fiatal nyulakat nem vásárolunk meg, bármennyire is aranyosak.
A nyúl nem ugyanazt eszi, mint az ember, a vasárnapi ebéd maradékát tehát ne is próbáljuk odaadni neki! Ugyanez vonatkozik a csokoládéra, és hasonló nyalánkságokra! A legjobb, hogyha a nyúl táplálékának alapját a boltokban kapható nyúltáp képezi (amely a fogak megfelelő kopását is elősegíti). Ezt naponta friss zölddel, sárgarépával, karalábéval, retekkel és káposztával egészíthetjük ki. Fontos, hogy elegendő szénát is kapjon, mert az állatnak megfelelő mennyiségű rostra is szüksége van.
.
A nyúl vízigénye – ha nem csak tápot és szénát, hanem zöldségeket is kap – nem túl jelentős; ennek ellenére helyes, ha van előtte ivóvíz.
A nyúlfiak számára 20-30 °C, a felnőttek számára a 15-20 °C a megfelelő hőmérséklet. A nyulakat leggyakrabban dróthálós nyúlketrecben tartják, mert a lakásban megrághatja például a szabadon futókábeleket, a tapétát, és bútorok lábait is.
|
Kapcsolódó cikkeink: