Eszközöket használnak a folyami delfinek

A dél-amerikai folyami delfin ágakat, indákat, agyagdarabokat dobál a szájával, így csábítja a nőstényeket vagy ezzel ijeszti el a rivális hímeket - figyelték meg brit és brazil kutatók.
A folyami delfinek védelmére irányuló programon dolgozva azt vették észre, hogy az Amazonas esőerdőkkel borított, de áradásos vidékén a delfinek gallyakat, indákat és agyagdarabokat cipelnek a szájukban, majd a vízbe hajigálják őket, amikor nőstények vannak körülöttük – olvasható a BBC News honlapján.
A szakemberek szerint a vízbe csapódó tárgyak zaja hatással van mind a nőstényekre, mind a többi hímre. Delfintársaikat nem ütötték meg a természetes tárgyakkal.
Korábban efféle viselkedést nem észleltek tengeri emlősök részéről. Csak a csimpánzokra jellemző az eszközhasználat.
A jelenséget három éven át vizsgálták a kutatók, és eredményeikről a Biology Letters szakfolyóiratban számoltak be.
A folyami delfinek a leginkább veszélyeztetett tengeri emlősök körébe tartoznak. Bár számuk ma még több tízezerre tehető az IUCN (Nemzetközi Természetvédelmi Unió) vörös listája szerint, a kutatók arról számoltak be, hogy – a környezetszennyezés, a halászat, a gátépítések, a természetpusztítás miatt – számuk egyre fogyatkozik, és a folyamat megállíthatatlannak tűnik.