Szaporulat a világ legnagyobb röpképtelen madaránál

A kihalófélben lévő bagolypapagáj, a kakapó (Strigops habroptilus) populációja öt fiókával gyarapodott, így a faj létszáma 91-re emelkedett, a közeli hetekben pedig további két fióka is várható - jelentették új-zélandi természetvédők.
A kakapó (Strigops habroptilus) a papagájalakúak (Psittaciformes) rendjén belül a bagolypapagájok (Strigopinae) alcsaládjának egyetlen képviselője. A világ egyik legritkább madara.
Az Új-Zélandon honos bagolypapagájról egyszer már azt hitték, hogy kihalt, de egy elszigetelt populációja még fennmaradt a Déli-szigeten. A földön, a fák gyökerei között lévő üregekben és lyukakban él, de néha előrehajló sziklák tövében is találkozni vele.
Az éjszakai életmódot folytató kakapók sárgás-zöld tollazattal, erős szürke csőrrel, rövid lábakkal és szárnyakkal rendelkeznek. A világ legnagyobb papagájai, a hímek tömege meghaladhatja a két kilót. Az evolúció során elvesztették a repülési képességüket, mivel Új-Zélandon eredetileg nem voltak emlős ragadozók. A polinéziai, majd európai betelepülőkkel együtt azonban megjelentek a macskák, patkányok, menyétek, amelyek gyakorlatilag kiirtották a faj egész populációját. A kilencvenes évek közepére már csak 53 egyed maradt a fajból.
Névről ismerik őket
A természetvédők a megmaradt madarakat két aprócska szigetre menekítették, ahol nem kell tartaniuk a ragadozóktól. Bár repülni nem tudnak, ügyesen másznak fára. Emma Neill, az új-zélandi Természetvédelmi Hivatal vezető munkatársa szerint egy csekély létszámgyarapodás is jelentősnek számít, különösen, ha figyelembe veszik, hogy ezek a madarak csupán néhány évente költenek. A kakapók szaporodásukat kedvelt gyümölcsfájuk, a rimu fa ciklusához igazítják: csak akkor raknak tojásokat, amikor a fa 3-4 évente termést hoz.
A kakapók hosszú életűek, a legöregebbnek vélt, Richard Henry névre hallgató egyed valószínűleg száz évnél is idősebb. (A természetvédők minden egyednek nevet adtak.)
Az idei szaporulat duplán különleges
Legutóbb 2005-ben keltek ki bagolypapagáj-fiókák, akkor négy csöppség látta meg a napvilágot. „Három éve a tojások 58 százalékából keltek ki fiókák” – nyilatkozta a sajtónak Emma Neill, megjegyezvén, hogy az idén rakott tíz tojásból az öt kikelt fióka után további kettő születésére is várnak Whenua Hou-n, az Új-Zélandtól délre lévő aprócska szigeten. A kotlás idején a természetvédők állandó őrszolgálatot teljesítenek a tojások mellett.
Az idei szaporulat különlegessége, hogy két fiatalabb nőstény, Rakiura és Aparima, először rakott tojásokat – és csupán hat évesek! Az eddigi legfiatalabb mama kilenc éves volt.
Steve Chadwick, az ország fenntartható fejlődéssel foglalkozó minisztere úgy nyilatkozott, hogy a legújabb fiókák biztonságos megérkezése Új-Zéland fajmegőrzési programjának nemzetközi hírnevét öregbíti.
Linkajánló: