Programajánló: Strandszezon a vízilovaknál, kölyök a majmoknál
Nyílt napot tart a Fővárosi Növény- és Állatkert szombaton a pedagógusok részére. A városligeti intézmény az ott igénybe vehető pedagógiai, környezeti nevelési lehetőségeket szeretné bemutatni az egész napos rendezvény keretében. A pedagógus igazolvánnyal érkezők díjmentesen léphetnek be az Állatkertbe. A pedagógusoknak szánt programokon kívül más érdekességekket is kínál az intézmény: a Majomházban már látható Robin, a négyhetes aranyhasú mangábé, a vízilovak számára pedig megkezdődik a strandszezon.
Nyílt napot szervez az Állatkert pedagógusok számára. A most szombaton, azaz április 12-én megrendezésre kerülő programon az intézmény által kínált pedagógiai lehetőségeket kívánják bemutatni a tanároknak, tanítóknak és óvópedagógusoknak. A délelőtt 9-től délután 4-ig tartó rendezvény során több állomáson is várják az érdeklődőket az intézmény zoopedagógusai. A program része két, egyenként kb. egy órás vezetés a pedagógusok részére, sőt, a szakemberek bemutatják azt is, hogy az állatkerti látványetetések és egyéb speciális programok miként építhetőek be a pedagógiai munkába. A Barlangteremben 9 és 15 óra között természetfilmeket, illetve a tanórán felhasználható rövid oktatófilmeket vetítenek. A nap folyamán a pedagógusok – pedagógus-igazolvánnyal – díjmentesen kereshetik fel az Állatkertet.
A pedagógusok számára szervezett programok mellett a nagyközönséget látnivalók sokasága is várja. A Majomházban például már jól látható Robin, a március 10-én született aranyhasú mangábé kölyök. A cerkófmajmok rokonsági körébe tartozó aranyhasú mangábék (Cercocebus chrysogaster) igazi ritkaságnak számítanak, hiszen az egész világon csupán kilenc olyan állatkert létezik, ahol ilyen állatok láthatóak, és őshazájukban, Nyugat-Afrikában, a Kongói Demokratikus Köztársaság területén is igen kevés van belőlük. A Fővárosi Állat- és Növénykertben azonban nagy hagyományai vannak e különlegesen ritka majomfaj tartása és szaporítása terén. A mostani kicsi anyja, Regina is Budapesten született még 1993-ban. Az 1997-es születésű apaállat, Jochen a Wuppertali Állatkertből került Budapestre 2004-ben. A kicsi az elmúlt heteket szorosany anyjához simulva, annak bundájába csimpaszkodva töltötte, így csak a legszerecsésebbek figyelhették meg. Mostanra viszont már elérte azt a fejlettséget, hogy időről időre önálló felfedező utakra indulhasson, persze szigorúan az anyaállat közvetlen környezetében. A zoológia egyébként nagyon keveset tud az aranyhasú mangábék egyedfejlődésének időtartamáról, nincsenek például összehasonlító vizsgálatok arról, hogy mennyi ideig élnek anyatejen, és mikor térnek át a szilárd táplálékra. A Fővárosi Állat- és Növénykertben éppen ezért minden kölyök fejlődésekor adatokat gyűjtenek az egyedfejlődés menetéről.
A vízilovaknál már pénteken megkezdődött a strandszezon, a gondozók reggel megkezték a 45 000 literes, 1932-ben épült külső medencéjét. A vízilovaknak természetesen téli medencéjük is van a belső térben, ám az elmúlt hetek időjárása már lehetővé tette, hogy az állatok rendszeresen a kifutóban tartózkodjanak, így csak éjszakára, illetve a fürdőzés idejére vették igénybe a belső férőhelyet. Jóllehet a külső medencét hagyományosan csak május elsejére szokták feltölteni – vagyis akkorra, amikor a budapesti strandokat is meg szokták nyitni – a meteorológiai helyzet alapján az Állatkert indokoltnak látta a hétvégére a külső medencét is feltölteni.
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Fővárosi Növény- és Állatkert