Több mint 60 ezer kétéltű menekült meg Farmoson!

Április 17-én véget ért minden idők legjobban sikerült békamentése Farmos határában.
A február végén kezdődő akció során a Tápió-vidéki civil és hivatásos természetvédők, sok-sok önkéntes segítségével összesen 61.080 kétéltűt mentettek meg. Ennek a számnak a nagyságát akkor érzékelhetjük igazán, ha mellé gondoljuk, hogy a tavalyi évben ugyanezen a szakaszon „csak” 15.617 volt a mentett kétéltűek száma.
Az első kérdés, ami felmerül mind az olvasóban, mind a mentést végző emberek fejében, hogy mivel magyarázható ez a nagy változás? Valószínűleg a legfontosabb tényező az idei csapadékosabb tavasz. Az is felmerült magyarázatként, hogy a békák életmódja talán olyan módon alkalmazkodott a száraz időszak átvészeléséhez, hogy egy részük a nem megfelelő években – ilyen volt a tavalyi is – egyszerűen nem ássa elő magát a föld alól. A mentett békák 99%-a barna ásóbéka, és ők – mint a nevük is mutatja – a számukra kedvezőtlen időszakokban a föld alá ássák magukat. Ezeken az okokon kívül a békamentők reményei szerint, hogyha kismértékben is, de talán maga az ötödik éve tartó akció is segíthetett abban, hogy az idén ilyen jól alakultak a dolgaink.
Az idei évben is sok önkéntes látogatott el a békamentés helyszínére, és remélhetőleg, sokan mondhatják el, hogy egy életre szóló élménnyel gazdagabban tértek haza a farmosi békák világából. A tápió-vidéki kisiskolásoktól kezdve a szolnoki, budapesti, jászberényi, kecskeméti középiskolásokon át a budapesti egyetemistákig, a helyi és távolabbról érkező családokon, baráti társaságokon át több százan vettek részt az akcióban. Egy civil szervezetnek köszönhetően idén tucatnyi külföldi cserediák (francia, brit, észt, amerikai) tette nemzetközivé az akciót.
További jó hír, hogy 2009-től két szervezetnek (egy környezetvédelmi cégnek, valamint a Medence Csoport nevű fiatal iparművészekből összeállt csapatnak) köszönhetően, az ország több helyszínén megoldódni látszik a terelőkerítés problémája. Az eddig használt egyszerű fóliát a jövő évtől erősebb és tartósabb anyagokkal válthatják fel a szervezők (zagytározók szigetelésére használt „fólia” hulladékának, valamint a fővárosi építkezéseknél használt, óriási, egész épületeket eltakaró reklámfelületek anyagának újrahasznosításával). Így nem csak a békák menekülnek meg, de csökkenthető a hulladék mennyisége is.
A szervezők továbbra is szivesen fogadják olyan szervezetek, magánszemélyek jelentkezését, akik tudnak segíteni a békamentéshez szükséges további eszközök (fa karók, műanyag vödrök) beszerzésében, vagy akár a végleges megoldást jelentő műszaki létesítmények (békaalagutak, átereszek) tervezésében, kivitelezésében,
A szervezők jövőre is várják az önkénteseket, hisz a békamentőknél nem csak 2008 a Béka Éve.
További információ :
Tápió Természetvelmi Egyesület
Németh András 06/20-234-99-94
Kapcsolódó cikkeink:
Forrás: Tápió Természetvelmi Egyesület