Négy év után visszatért a színes gyűrűs tápió-vidéki gólya
A Tápió-vidéken már-már hagyománnyá, látványossággá vált a fehér gólya fiókák nyári gyűrűzése. Az első ilyen gyűrűzött gólya a napokban érkezett vissza. A program azonkívül, hogy betekintést enged az érdeklődők számára a gólyák mindennapjaiba, tudományos célokat is szolgál.
A madárgyűrűzés (a gólyák esetében a színes gyűrűs jelölés) fő célja a madarak vándorlási útvonalainak, élő és telelőhelyeinek feltérképezése. Hiszen csak akkor lehet egy-egy madárfajt védeni, ha tudjuk merre jár, és meg tudjuk védeni azokat a természetes élőhelyeket, amelyek a fennmaradásukhoz nélkülözhetetlenek. Most szinte mindenki felkaphatja a fejét, hogy mire is ez a felhajtás, hisz minden kisiskolás tudja: a gólyák Afrikában telelnek! De Afrika nem kicsi, és azt, hogy pontosan hol is telelnek a mi gólyáink már nehezebb kideríteni. Hisz a szavannán nem igazán lehet elkülöníteni, hogy Spanyolországban, Magyarországon, vagy épp Lengyelországban kikelt gólyával találkozunk-e (hacsak nincs rajta gyűrű).
A korábbi évtizedek kutatásai már fényt derítettek sok-sok információra a gólyák vonulásával kapcsolatban (merre és hogyan vonulnak, keverednek-e Európa más-más részein lévő állományok, stb), de arról, hogy pontosan merre jár egy gólya, amely tápió-vidéken látta meg a napvilágot, eddig nem voltak pontos információink.
A 2004-ben indult programnak köszönhetően, remélhetőleg néhány éven belül a madarászok már pontosan meg tudják mondani, hogy merre is jártak a tápió-vidéki gólyák, vagy hogy éppen hol kezdtek költésbe.
Az akció során 2008-ig már megközelítőleg 300 tápió-vidéki kisgólyára került gyűrű. Eddig mindössze 3 megkerülés volt. Elsőként egy angol madarász még 2006-ban Tanzániában figyelt meg egy tápiói gyűrűzőtt gólyát, majd tavaly egy sérült gólya került meg Törökországban, valamint egyet lelőttek Szaud-Arábiában. Viszont 2008 április 19-én végre hazatért a tápióiak első gólyája. Bár ez nem teljesen igaz, hisz a 2004 júniusában, a tápiógyörgyei Kürt utcában jelölt madár, Apaj település határában, kikelési helyétől 63 km-re került a megfigyelő szeme elé.
Az adat teljesen beleillik a gólyákról olvasható szakirodalomban leírtakba, miszerint a fiatal gólyák (a közhiedelemmel ellentétben) nem térnek vissza egyből Afrikából, hanem 3-4 évig (míg ivaréretté nem vállnak) ott maradnak.
A szakemberek kérik, hogy aki színes gyűrűs madarat lát, próbálja meg leolvasni a gyűrűn lévő számot, és értesítse a madarászokat.
További információ: Németh András 06-20/234-99-94 mmetapio@gmail.com
Forrás: Tápióvidék