Védetté nyilvánították a jegesmedvét az Egyesült Államokban
Felvette az Egyesült Államok a jegesmedvét a kihalással fenyegetett, különleges védelmet igénylő állatfajok listájára. A döntést a sarkvidéken élő állatok fennmaradásához létfontosságú sarki jég fokozatos olvadásával indokolták.
A Bush-kormányzat mindamellett olyan irányelveket jelentett be, amelyek értelmében a védelmet csak korlátozottan alkalmazzák az alaszkai kőolaj- és földgázlelőhelyek közelében, hogy ne akadályozza a kitermelést.
„Veszélyeztetett fajnak nyilvánítom a jegesmedvét a vonatkozó törvény értelmében” – jelentette ki a nemzeti parkokért is felelős Dirk Kemphtorne belügyminiszter szerdai sajtótájékoztatóján, egyben ismertetve a korlátozó rendelkezéseket is.
A miniszter elmondta: a számítástechnikai modellek szerint a jégtakaró olvadása a jövőben folytatódik, így a világ 16 ezer egyedszámúra becsült jegesmedve-állományának akár a kétharmada is kipusztulhat 2050-re.
A szövetségi halászati és vadgazdálkodási hivatal még 2007 januárjában javasolta a jegesmedvék védetté nyilvánítását, George Bush elnökre nagy nyomás nehezedett a döntés hivatalossá tétele érdekében. Edward Markey massachussettsi képviselő, a képviselőház általános felmelegedéssel és energiafüggetlenséggel foglalkozó különbizottságának feje ragaszkodott hozzá, hogy a jegesmedvét még az alaszkai földgáz- és kőolajlelőhelyek kiaknázására februárban kiadandó koncessziók előtt nyilvánítsák védetté.
Markey üdvözölte, hogy a kormányzat több évi késlekedés után felvette a jegesmedvét a veszélyeztetett fajok listájára, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a kiadott irányelvek értelmében a sarkvidéken ellenőrzés nélkül folyhat tovább a szénhidrogének kitermelése akkor is, ha az kihalással fenyegeti a jegesmedvét.
Bill Kovacs, az Amerikai Kereskedelmi Kamara illetékese üdvözölte a döntést és a korlátozásokat, mondván, hogy „a józan ész kiegyensúlyozta a környezetvédelmi és üzleti szempontokat”.
Februárban a belügyminisztérium mintegy 12 millió hektárra adott olajkutatási koncessziót a Csukcs-tengerben Alaszka partjainál, rekordösszegű 2, 66 milliárd dollár értékben.
Kapcsolódó cikkeink: