Kerecsensólymokra szereltek fel jeladót Csákváron
Két fiatal kerecsensólyomra szereltek fel műholdas jeladót csütörtökön a Fejér megyei Csákváron "A kerecsensólyom védelme a Kárpát-medencében" elnevezésű, az Európai Unió LIFE-Nature programjának keretében zajló magyar-szlovák közös projekt részeként.
Az eszközt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Pro Vértes Természetvédelmi Közalapítvány szakemberei helyezték fel 20 fiatal madár idei évre tervezett megjelölésének első lépéseként. Mint a Pro Vértes Természetvédelmi Alapítvány központjában megtartott program keretében elhangzott, 2010-ig összesen 46 nyomkövetőt szerelnek fel Magyarországon és Szlovákiában, ahol az európai kerecsenállomány (Falco cherrug) 40 százalékát tartják számon.
A jeladók felszerelésének célja a ritka és fokozottan védett sólymok védelme, populációjának erősítése, vonulásuk, telelő- és pihenőterületeiknek a feltérképezése. Ezek megismerése ugyanis segít a sólymokra leselkedő veszélyek beazonosításában és elhárításában, valamint a védelmi intézkedések megtételében.
Az első jeladók tavaly kerültek fel 10 fiatal madárra. A felszerelt eszközökből négy még működik: Észak-Magyarországról, Fehéroroszországból, Oroszországból és Szlovákiából „jelez”. A sólymok útját folyamatosan nyomon követik, s mindig jelzik helyzetüket az adott ország szakembereinek.
A kerecsensólyom világállományát 6-8 ezer párra teszik, de a Kárpát-medence kivételével mindenütt csökken az állomány. Ezért fontos a magyar-szlovák populáció megőrzése.
A faj nemzetközi szinten is a legmagasabb védettségi kategóriába tartozik, Magyarországon fokozottan védett, természetvédelmi értéke egymillió forint.
Kapcsolódó cikkeink: