Miért sodródnak partra a teknősök?
Ebben az évben a korábbinál jóval több álcserepesteknős vetődött partra és pusztult el Anglia partjainál. A tudósok megpróbálnak választ találni a furcsa jelenségre.
A tengeri álcsrepesteknős (Caretta caretta) szerepel a veszélyeztetett fajok nemzetközi Vörös Listáján. A teknős az Atlanti-óceán északnyugati részén, a Mexikói-öbölben és a karibi partokon szaporodik. A kifejlett, majdnem egyméteres állatok azonban sokfelé elvándorolnak, így például a Földközi-tengerbe is, de elsősorban a melegebb vizeket kedvelik.
Annak megállapítása, miért jönnek a teknősök az angol partokhoz, és ott mi történik velük, boncolás nélkül szinte lehetetlen. A londoni Zoológiai Társaság által koordinált „Cetfélék partra vetődését vizsgáló program” munkatársai a ceteken kívül a partra vetett teknősök eseteit is megvizsgálják. 2001 óta 22 tengeri teknős boncolását végezték el.
A keménypáncélú tengeri teknősök, így az álcserepesteknősök is, normális körülmények között az Angliától délebbre elterülő, melegebb vizekben fordulnak elő. Az állatok képtelenek megemelni testhőmérsékletüket, hogy életben maradjanak az Angliát körülvevő hideg tengerben.
A teknősöket itt a hideg víz miatt ún. hidegsokk éri, levertté válnak, abbahagyják a táplálkozást, és végül éhen halnak. Idén 18 partra vetődött álcserepesteknősre bukkantak az angol partokon, ezek közül öt még élt a megtaláláskor, de csak kettőt sikerült életben tartani.
A tudósok még nem teljesen biztosak a megnövekedett partra sodródások okában, de többen úgy vélik, hogy a szokatlan események hátterében itt is a klímaváltozás áll. A klímaváltozás miatt megszaporodtak a szélsőséges időjárási jelenségek, így a szokottnál erősebb viharok is. Könnyen lehet, hogy a több vihar miatt sodródik egyre több teknős hidegebb vizekre, majd ott legyengülve a partokra.
A tudósok igyekeznek minél többet megtudni a tengeri teknősök életmódjáról, hogy lehetőleg csökkentsék a szerencsétlenül járt állatok számát. A szinte végtelen óceánokban vándorló hüllők tanulmányozása azonban rendkívül nehéz feladat, és jelenleg csak nagyon kevés a természetben gyűjtött adat áll a kutatók rendelkezésre.
Kapcsolódó cikkeink: