Programajánló: Duna-nap

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium idén ötödik alkalommal rendezi meg a Nemzetközi Duna Napot a 14 évvel ezelőtt megszületett Duna Védelmi Egyezmény évfordulóján. A Duna-nap idén a vízhasználatok témakörére épül, ennek kapcsán Budapesten kívül Baján, Győrött, a Szigetközben, Szolnokon, a Nagykunságon és Gyulán is rendezvényekre kerül sor.
A Duna a világon az egyetlen vízfolyás, melynek vízgyűjtő területén 19 ország osztozik. A Nemzetközi Duna Nap célja az, hogy felhívja a figyelmet erre a naponta használt és sokszor kihasznált folyóra, és ezáltal egyfajta dunai szolidaritást alakítson ki. 2004. június 29-én ünnepelték először a vízgyűjtő országai ezt a napot, abból az alkalomból, hogy tíz évvel korábban írták alá a folyó és vízgyűjtője védelmében a Duna Védelmi Egyezményt.
Az esemény mára már hagyománnyá vált, így 2008-ban már ötödször emlékezünk meg a folyóról (és a mellékvízfolyásokról is) a több mint 800.000 négyzetkilométeres Duna-medencén belül. Ebben partner a védelmi egyezményhez tartozó 14 ország, így Magyarország is.
Az első évi szlogen a “Duna – híd a jövőbe” a társadalmi felelősségvállalás és az összefogás szükségességét tükrözte, 2005-ben egy, a teljes vízgyűjtőre kiterjedő nemzetközi társadalmi konzultációra került sor Budapesten, 2006-ban a “Duna – az élő folyam” gondolat jegyében szervezték a napot, 2007-ben pedig a Duna és a kultúra kapcsolata volt a vezértéma. Az esztergomi központi ünnepségen több ezer részvevő vett részt, és tanult szórakozva.
2008-ban a vízhasználat a kiemelt témakör, és nem csupán a Duna menti városokban, hanem a vízgyűjtő távolabbi helyein is sor kerül valamilyen figyelemfelhívó rendezvényre.
Az idei program helyszínei:
Június 28-án tereplátogatáson vehetnek részt az érdeklődők a holtágak mentén hajóval a Kádár szigeti Sárosparttól a Gemenc széli Sió torokig. Július 1-én pedig “Vizes” bemutató lesz a Türr Kilátónál a Déri hajón. Itt a gyerekek vízkémiai és vízbiológiai vizsgálati módszerekkel és a Duna élővilágával ismerkedhetnek meg képek formájában.
A Hajógyári szigeten (Gyermeksziget) rendezik meg a Nemzetközi Duna Napot, június 29-én délelőtt 10 és este 6 óra között. Itt elsősorban a gyerekeket várják a Duna Múzeum és a Fővárosi Vízművek színes programjai. A vállalkozó kedvűek részt vehetnek a “Halásztanya” társasjátékban, melyben az ország védett és fokozottan védett halfajait ismerhetik meg. A Fővárosi Vízművek Info-buszán vízi mikroszkopikus élőlényeket tekinthetnek meg. Játszhatnak a Duna vízgyűjtő puzzle-val, a “Ki evez a végén?” óriás társasjátékkal, különféle szabadtéri vizes játékokkal és készíthetnek zászlót is a Nemzetközi Duna Nap logójából.
Dunaszigeten is június 26.-án tartanak Duna-napot. Ekkor adják át a dunaszigeti tájközpont- modellközpontot, lesz főzőverseny, idegenforgalmi konferencia, dísztaggyűlés, táncház, koncert. Az érdeklődők megkóstolhatják Szigetköz helyi termékeit, borait, pálinkáit.
“Együtt a tiszta vízért!” címmel június 26-án délután 2 és 5 óra között Győrben, a Mosoni-Dunán, a Rába torkolatánál, illetve a Győri Hittudományi Főiskola alatti füves területen rendezik meg a Duna-napot. A kilátogatók megmérhetik a víz keménységét, tájékoztatást kaphatnak a természetes fürdőhelyekről, búvárbemutatót, elektromos halászati bemutatót, műszerbemutatót láthatnak, csónakázhatnak, kézműves foglalkozásokon és egy játékos dunai utazáson vehetnek részt.
Gyulán, a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság múzeumi épületében “Miért szép az Élővíz-csatorna?” címmel fotókiállítás nyílik június 27-én 10 órakor. Július 1-én délután 3 órakor az igazgatóság működési területén lévő vízfolyásokról, kiemelten a várost átszelő Élővíz-csatornáról hallgathat meg előadást a szakma és a lakosság. A rendezvényen bemutatkozik a Zerge Ifjúsági Túrasport Közhasznú Egyesület is, mely a turisztikai hasznosítás és a Vizek Éve kapcsán mutatja be elképzeléseit.
Szolnokon a Duna-nap keretében Tisza Vízgyűjtő-gazdálkodási Fórum címmel társadalmi konzultációt tartanak június 26-án, csütörtökön, ahol az érintett kormányzati és önkormányzati szerveknek, a társadalmi szervezeteknek, a vízhasználóknak és a szakmai-tudományos élet képviselőinek lehetőségük nyílik a Tisza vízgyűjtő jelenlegi állapotáról 2007-ben készített átfogó helyzetértékelés megvitatására és tájékozódhatnak a vízgyűjtő-gazdálkodási tervezés jelenlegi feladatairól. Az EU Víz Keretirányelvének megfelelően vízgyűjtő-gazdálkodási terv készül a Duna-medencére az érintett 14 ország részvételével. 2007. végére elkészült egy átfogó helyzetértékelés a Tisza vízgyűjtő jelenlegi állapotáról. A jelentés az alapját képezi a 2009. végére esedékes tiszai vízgyűjtő-gazdálkodási tervnek.
Szolnok
A szolnoki Tisza fórum témája a Duna-medence legnagyobb mellékvízgyűjtőjének állapota, és az ott megoldandó vízgazdálkodási problémák. A szempontrendszert az EU Víz Keretirányelve határozza meg, melynek fő célja a jó ökológiai, kémiai és mennyiségi állapot elérése az EU vizein.