Lehet-e a kutyánk cukorbeteg?
A diabetes, vagy ismertebb nevén cukorbetegség az emberekhez hasonlóan az állatoknál sem ritka betegség, kutyákban az összes betegség 1%-át teszi ki. De ahogyan az emberek esetében is, a kutyák és macskák körében is kezelhető, sőt megelőzhető a cukorbetegség. Lássuk, mire kell odafigyelnie a gazdának, hogyan kezelhető a diabeteszes állat?
Mi a cukorbetegség?
A cukorbetegség azt jelenti, hogy a szervezet már nem képes a vércukorszintet szabályozni. A betegséget alapvetően a hasnyálmirigy által termelt hormonnak, az inzulinnak a hiánya okozza, ami a vércukorszint megemelkedésében és cukorvizelésben nyilvánul meg.
Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha a betegünk vércukorszintje tartósan meghaladja a 7, 6 mmol/ l -t. A legjellemzőbb tünetek, hogy kedvencünk a szokásosnál sokkal több vizet iszik, illetve vizel, és feltűnhet, hogy aceton-szagú a lehelete. Először hízás, majd fogyás, fáradékonyság, rendellenes étvágy figyelhető meg. Gyakran előfordul, hogy a szőre hullik, fénytelenné válik, esetleg bőre korpázik. Előrehaladottabb esetekben szürkehályog alakulhat ki. Azt vesszük észre, hogy kedvencünk látása romlik, esetleg teljesen elveszíti azt, s nekimegy mindennek a jól megszokott környezetében is. A betegség végkifejlete lehet a tudatvesztéses állapot is.
Hogyan kezelhető a diabeteszes állat?
Dr Vass Andrea, az Intervet-Schering Plough Animal Health állatorvos szakértője elmondta: „A betegséget insulin injekciók adásával kezeljük. Ma hazánkban egyetlen állatorvosi készítmény érhető el a betegség kezelésére, amely sertés inzulint tartalmaz, ami teljesen megegyezik a kutya inzulinjával. Ezt a készítményt bőr alá kell fecskendezni egy speciálisan erre a célra gyártott fecskendővel. A megfelelő adagot az állatorvos határozza meg szigorú kontrollvizsgálatok mellett, majd alapos felkészítés után az állat gazdája otthon adja be rendszeresen kedvencének az injekciót.”
Az emberi gyógyászatban ismert különböző tablettákkal való kezelés kutyák esetében nem hatásos!
Mire kell odafigyelnie a gazdának?
Mind a megelőzésben, mind pedig a kezelés mellett fontos odafigyelnünk házi kedvenc eleségének összetételére is, 2/3-a hús, 1/3-a pedig összetett szénhidrát és zöldség legyen. Ezt készíthetjük házilag, illetve forgalomban vannak különböző diétás tápok is.
A helyes étrend mellett mindenféle stressztől, terheléstől óvnunk kell kedvencünket. Kísérjük folyamatosan figyelemmel a vízfogyasztását, a vizeletét és a testtömegét.
A cukorbeteg kutya vagy macska esetében készenlétben kell tartanunk mézet, vagy szőlőcukrot, hogy ha inzulin túladagolás, vagy nem megfelelő időpontban történő etetés során hirtelen leesik a vércukorszint, akkor azt az állat nyelvére, vagy fogínyére tudjuk kenni. Az ilyenkor tapasztalt tünetek: remegés, izgatottság, gyengeség, nem ritkán tudatvesztés fordulhat elő.
Dr. Vass Andrea szakvéleménye szerint fontos, hogy az állat mozgatása az inzulin-beállítást követően naponta rendes ütemben történjen. Amennyiben az állat hirtelen többet és intenzívebben, vagy rendszertelenül mozog (pl. hosszabb sétáltatás során, vagy akár egy látogatók okozta izgalom miatt), nő cukorfogyasztása. Az egészségre nézve mindenképpen előnyös mind a saját, mind pedig házi kedvencünk életében a fokozatosságra és rendszerességre törekednünk.
Forrás:Intervet