Rekordszaporulat a Rákosi vipera-védelmi Központban!

Összesen 244 kis rákosi vipera látta meg a napvilágot a peszéradacsi Rákosi vipera-védelmi Központban augusztus során. A fokozottan védett faj eddig minden évben sikeresen szaporodott a védelmére létrehozott intézmény öt éves működése alatt.
A korábbi évekhez képest jelentősen magasabb létszámú szaporulatot magyarázza az a tény, hogy immáron a telepen született 3-4 éves egyedeket is bevonták a tenyésztésbe. Az idén szaporodó 27 nőstényből 21 ilyen egyed volt. A 2004-ben természetes élőhelyükről befogott tíz egyeddel elindított program mára így összesen 378 viperával büszkélkedhet. Ez a vadon élő állomány ötszázra becsült teljes egyedszámához képest is jelentős eredmény.
Az Európai Bizottság LIFE-Nature Alapja és a KvVM által támogatott program célja a faj visszatelepítése olyan természetes élőhelyekre, ahonnan a korábbi évtizedekben eltűnt, de napjainkban alkalmasnak tűnik a faj számára. Az első visszatelepítést 2009-re tervezik a szakemberek a Kiskunsági Nemzeti Park területén található, fokozottan védett területre.
Mint arról a National Geographic Online korábban beszámolt a 20. század elején a rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis) – amely az egész világon csak hazánkban található – az ország számos területén előfordult, és egy-egy populáció mérete akár az 500-1000 főt is elérte. Ezzel szemben ma már a teljes hazai állomány számát becsülik ötszázra. Mindez két élőhelyen koncentrálódik: a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén és a Duna-Tisza közén. Az állomány nagy része – 80-90 százaléka – ez utóbbi területen található.
Fotó: Baracsy Ákos/MME
A rákosi vipera visszaszorulásának legfőbb oka az élőhelypusztulás. Az élőhelyéül szolgáló füves területek aránya az elmúlt évtizedek során összezsugorodott az intenzív mezőgazdasági művelés és a füves területeken történő erdőtelepítés, vagy spontán beerdősödés hatására. A faj egyedeit kereskedelmi céllal is gyűjtötték, ugyanakkor a tájékozatlanág miatti túlzott félelem sokszor szándékos pusztításukhoz vezetett.
Kapcsolódó cikkeink:
Linkajánló