A társállatokról gondoskodnunk kell egész évben
Kutyatulajdonosnak lenni kötelességekkel és felelősséggel is jár. A családunkkal napi kapcsolatban álló házi kedvencek egészségét folyamatos ellenőrzés alatt kell tartani.
„Az állat egészségi állapotának ellenőrzését mi magunk is napi rendszerességgel megtehetjük – mondja Dr. Vass Andrea, a világ legnagyobb állatgyógyszer gyártó cége, az Intervet állatorvos szakértője –, így nagyobb az esélye annak, hogy ha az esetleges rendelleneség korai fázisban beavatkozzunk.”
Nagyon fontos tudni, hogy a kutyák ösztönösen próbálják elrejteni betegségüket. Hosszú ideig semmilyen áruló tünet nem mutat arra, hogy valami nincs rendben, egyedül az étvágy, vagy a vízfogyasztás csökkenése lehet figyelmeztető jel. Kifejezett tüneteket akkor fogunk észlelni, ha a betegség már súlyos fokúvá vált. – folytatta Dr. Vass Andrea.
Sok értékes információhoz juthatunk kutyánk egészségi állapotát illetően simogatás, vagy szőrápolás közben. Ilyenkor felfedezhetjük a rejtett duzzanatokat, csomókat. Takarmányozási hibára, vagy betegségre utalhat az is, ha a szőr fénytelen, vagy száraz. Nem árt az állat jól látható testrészeit is rendszeresen átvizsgálni: a szem, a fül gyulladás okozta kipirulása, váladékozása azonnali beavatkozást igényel, különösen akkor, ha az állaton a fájdalom jelei is látszanak.
A kutyák hét éves életkor felett belépnek a „senior klubba”, de ez nem feltétlenül jelenti életük alkonyát. Természetesen ez az életkor több törődést igényel állategészségügyi szempontból is, mert ellenálló képességük már nem olyan, mint fiatalon. Az idősebb kutyáknál nagyobb a kockázata olyan betegsége kialakulásának, amelyeket sem megelőzni, sem gyógyítani nem lehet, ezeknek a betegségeknek a kialakulását csak lassítani lehet (vagy szinten tartani). Mindezeket figyelembe véve rendkívül fontos a rendszeres állatorvosi felügyelet, amely lehetőséget ad arra, hogy az állat egészségében bekövetkezett változásokat azonnal, még korai fázisban észrevegyék és gyógyítani tudják.
Igényes állatorvosi praxisokban minden állategészségügyi felülvizsgálat alkalmával teljes körű vizsgálatot végeznek, amely rutinszerűen kiterjed az állat kondíciójára, a légzőszervekre, a keringésre, a fogak állapotára, az élősködők elleni védekezésre és az immunizálásokra.
Két állatorvosi felülvizsgálat között mi magunk is részt vállalhatunk az állategészségügyi ellenőrizésből. Mérjük rendszeresen a kutya testtömegét, és súlyának megfelelően etessük ügyelve arra, hogy az állat ne hízhasson el. Nem elegendő a házi kedvencek megfelelő vakcinázására ügyelni, hiszen gyenge egészségügyi állapotuk esetében, azok hatásossága is csökkenhet.
Ha egyszer kutyavásárlás mellett döntöttünk, akkor teljes elkötelezettséggel vállalnunk kell a felelősséget kedvencünk jólétéért, egészségéért.
Hosszú, teljes értékű életet csak úgy tudunk biztosítani kutyánknak, ha kölyök korban megkapja a megfelelő alapvakcinákat a legsúlyosabb, akár végzetes kimenetelű betegségek ellen, majd a későbbiekben legalább évente egy alkalommal alapos állatorvosi felülvizsgálatban részesítjük, idősebb korban gyakrabban is.
Az éves felülvizsgálat jó alkalom a vakcinás védettség megerősítésére, az emlékeztető oltások beadatására. Az állatorvos a kutya egészségügyi helyzetététől függően és a helyi járványtani viszonyok figyelembevételével határozza meg és adja be a szükséges vakcinákat. Ilyenkor lehetőség nyílik arra is, hogy az állatorvos tájékoztatást adjon a legújabb és leghatékonyabb ektoparazita ellenes módszerekről és elvégezze az állat féregtelenítését is.
Forrás: Intervet
Az Intervet-Schering Plough Animal Health a világ legnagyobb állatgyógyszer és vakcina gyártó és forgalmazó cége.
Hasznos információk: „kisállatorvos”