DNS-vizsgálat bizonyítja a cápa szűznemzését

Genetikai vizsgálattal igazolták amerikai tengerbiológusok a szűznemzést, melynek során a Tidbit nevű feketeorrú nőstény cápa hím közreműködése nélkül esett teherbe egy virginiai akváriumban.
Tidbit röviddel születése után került a tengerbiológiai kutatóközpontba és nyolc évig élt ott fajának hím példányai nélkül. A cápát állatorvosi vizsgálat miatt távolították el az akváriumból, ekkor pusztult el. Boncolásakor derült ki, hogy egy csaknem teljesen kifejlett cápabébit hordott.
A megtermékenyítés nélküli teherbe esés igazolására a kutatók DNS-tesztet végeztek, amely kimutatta, hogy a cápabébinek nincs apja. Szűznemzést (partenogenézist) dokumentáltak már komodói varánuszoknál, különböző kígyóknál, madaraknál, halaknál és kétéltűeknél. A szűznemzéssel létrejött utódok nőneműek
A cápáknál tapasztalt partenogenézisnél az anyai kromoszómák hasadtak ketté a petesejt fejlődése során. Okát egyelőre nem ismerik a kutatók, csak feltételezik, hogy a hím távollétében valamely hormon hatására történik. Ez a második tudományosan igazolt szűznemzés a cápák között. A halbiológusok egyelőre nem tudják megbecsülni e szaporodási mód előfordulási arányát a cápák körében. A feltételezések szerint kizárólag hímek nélküli környezetben fordul elő.