Európa legnagyobb borostyánlelőhelye Spanyolországban

Mintegy 25 méter hosszú és egy méter vastag, tudományos jelentőségét tekintve is páratlan borostyánkő-lelőhelyet fedeztek föl Észak-Spanyolországban, Kantábriában.
A ritka geológiai képződmény már méreteivel is kitűnik, azonban az is különlegesség, hogy az eleddig csak Közép-Amerikában, a Dominikai Köztársaságban fölfedezett, kékeslilás színű kőzetről van szó. A lelet kora mintegy 110 millió év, tehát a borostyán a földtörténeti kréta időszakban keletkezett. A Spanyol Bányászati Intézet geológus kutatói szerint a lelet hozzájárulhat a borostyán-keletkezés tudományos rejtélyének megoldásához, s azt is megmagyarázza, milyen növény termeli a végül borostyánt adó gyantát, és az hogyan fejlődik tovább. Spanyol kutatók állítják, bizonyítható, hogy a gyantát egy speciális bokros tűlevelű növény állítja elő.
A frissen fölfedezett borostyánkavicsokban zárványként több, eddig nem ismert rovarfajt is fölfedeztek, de általánosságban is elmondható, hogy igen gazdag a lelet ősállat-tartalma. A borostyán-tartalmú réteg közvetlen szomszédságában fosszilis faszenet találtak, ami arra enged következtetni, hogy a környéken tűzvész pusztított, amely a teljes vegetációt elpusztította. A növénytakaró leégésével a megnövekedett erózió könnyen áthalmozta a borostyánt, míg az végül a tengeri üledékgyűjtőben leülepedett és fosszilizálódott.
Kapcsolódó cikkeink:
Megtalálták az eddigi legősibb pókhálót
25 millió éves borostyánkőbe zárt békát találtak