Műholdakkal a megmentett delfinek nyomában

A sikeres mentés óta műholdas nyomkövetőkkel is figyelemmel kísérik a Tasmániánál partra vetődött és megmentett gömbölyűfejű delfinek mozgását.
Az állatok november 22-én sodródtak partra. Az eredetileg 64 főből álló csordából 52 állatot már holtan találtak, a megmaradt tucatnyi tengeri emlős közül a tasmániai állatvédelmi szakemberek végül 11 egyedet tudtak megmenteni.
A mentés fontos része volt az állandó locsolás, mert ilyenkor az egyik legnagyobb veszély az, hogy a cetek teste fölhevül, és az állatok kiszáradnak. A vízrebocsátás végül a partra vetődés helyétől mintegy 12 km-re, egy mélyebb partszakaszon zajlott le a dagály segítségével, és páratlanul sikeres volt. Nagyon ritka ugyanis, hogy sikerül életben tartani és megmenteni olyan tengeri emlősöket, amelyek csoportosan vetődnek partra.
A mentés közben az egyedekre GPS-es nyomkövetőt szereltek, hogy a műholdas globális helymeghatározó rendszer segítségével figyelemmel kísérhessék mozgásukat. A GPS adatok szerint az állatok jól vannak, a csapat megmaradt delfinjei együtt maradtak. A legkorábbi és legkésőbbi vízbe engedés között több mint három óra telt el, de az állatok megvárták egymást. Minden okunk megvan feltételezni, hogy a csorda túlélési esélyei jók – fogalmazott Rosemary Gales a mentőakció vezetője.
Az elpusztult példányokat vasárnap közös sírban temették el.