Krokodilok: leszokni a varangyokról!

Tudósok megpróbálják leszoktatni a krokodilokat a varangyevésről Ausztráliában. A mérgező varangyok fogyasztása ugyanis a kontinens teljes krokodilpopulációját veszélyezteti.
A 20. század ’30-as éveiben Latin-Amerikából Ausztráliába behurcolt agavarangyok (Bufo marinus) mértéktelenül elszaporodtak a legkisebb kontinensen. A betelepítés oka eredetileg az volt, hogy az állatok segítségével sikerüljön kipusztítani a cukornád-farmok termését megtizedelő rovarokat.
A cél ugyan teljesült, de a varangyok, természetes ellenségük nem lévén Ausztráliában, roppant mód megsokasodtak, s ma már komolyan veszélyeztetik az állatállományt.
A varangyok fejbőrén rendkívül erős mérget termelő mirigyek vannak, és egy példány elfogyasztása még a krokodilok számára is halálos. Éppen ezért le kell szoktatni a krokodilokat és az óriásgyíkokat a varangyevésről. Rick Shine, a sydney-i egyetem kutatója szerint ez igenis lehetséges, mégpedig nem mással, hanem varangyalapú táplálékkal. A dolog lényege, hogy amíg egy teljes egyed elfogyasztása néhány perc alatt halált okoz, addig egy kis darabka csak betegséggel jár, ami egy életre szóló lecke lehet a ragadozónak. A tudósok így kidolgoztak egy programot, amelynek keretében a krokodilokat és az óriásgyíkokat varangy alapú táplálékkal látják el, amibe megfelelő mennyiségű mérget kevertek. Az első eredmények sikeresek voltak, a kísérletek tanúsága szerint a hüllőknek gyorsan elment a kedvük a varangyoktól, és ráébredtek, hogy a jövőben el kell kerülniük ezt a táplálékforrást.