A szélsőséges időjárás éve volt 2008

Az időjárás tekintetében több szempontból is (majdnem) rekord értékű volt 2008. A Meteorológiai Világszolgálat jelentése számba veszi az idei év szélsőséges eseményeit. Ezekből szemezgettünk.
Világviszonylatban a tízedik legmelegebb év volt az idei a rendszeres meteorológiai adatok mérésének kezdete, vagyis 1850 óta. 2008-ban a felszínközeli levegő hőmérséklete 0, 31 Celsius fokkal volt magasabb az 1961 és 1990 közötti 14 Celsius fokos világátlagnál, ugyanakkor ez az érték alig maradt el az előző évekéhez képest. A lista élén 1996 áll 14, 52 Celsius fokos átlaghőmérséklettel, viszont az ezt követő további hat rekordévre a 21. században került sor – olvasható a Meteorológiai Világszervezet (World Meteorological Organization – WMO) 2008-ról szóló előzetes jelentésében.
Az idei év „hűvösebb” időjárásának hátterében a 2007 végétől 2008 tavaszáig tartó erős La Nina jelenség áll. A Csendes-óceán térségében az El Nino „párjaként” ciklikusan felerősödik a hideg tengeráramlás, a felszínre kerülő hidegebb víz közvetve távoli területek, így Eurázsia időjárására is kihat. Például Törökországban, februárban mérték az elmúlt ötven év legalacsonyabb havi középhőmérsékletét. Az Egyesült Államok nyugati területein a megszokottnál jóval hidegebb ugyanakkor Európában és Szibériában jóval enyhébb volt az év eleje. Skandináviában a 2007/2008-as tél 6 fokkal melegebb volt a sokévi átlagnál, a meteorológiai mérések óta ez volt a legenyhébb tél a vidéken.
Szélsőséges időjárás
A szélsőségek jellemezték idén a dél-amerikai kontinenst is. Míg Argentínában a május rendkívül hideg volt, a júliusi középhőmérséklet már 3 fokkal a sokéves átlag fölé szökött. Ausztráliában pedig 15 napig tartó, eddig soha nem tapasztalt hosszúságú hőhullám tombolt. Több szokatlanul erős hőhullám jelentkezett Európában és a Közel-Keleten is április folyamán. Az év első fele helyenként (pl. Kínában, Kanadában) intenzív havazást, heves viharokat hozott, ami jelentős fennakadást és károkat okozott a közlekedésben, energiaellátásban valamint az infrastruktúrában.
Az Egyesült Államokban fél évszázada idén észlelték a legtöbb (1489) tornádót. A Szaharától délre, Nyugat-Afrikában lezúdult nagy mennyiségű csapadék Zimbabweban soha nem látott áradást okozott, amely több mint 300 ezer embert érintett. Hasonló heves esőzésekre került sor Algériában, Marokkóban, Dél-nyugat Európában, Brazíliában valamint Columbiában szeptember és november folyamán.
Indiában, Pakisztánban és Vietnámban a monszun okozta áradás több mint 2500 ember halálát követelte, és csak Indiában mintegy 10 millióan kényszerültek elhagyni emiatt lakóhelyüket.
A Narving ciklon 1991 óta a legerősebb pusztítást végző ciklon volt a Délkelt-ázsiai térségben. A Mianmart súlytó trópusi vihar 78 ezer ember halálát okozta, és további több ezer ember otthonát pusztította el. Az Atlanti-óceán térségében 16 trópusi vihar alakult ki, ebből nyolc fejlődött hurrikánná, ezek közül pedig öt erőssége érte el vagy haladta meg a hármas fokozatot.
A sarkvidéki jégtakaró zsugorodása folytatódott
Nem csak az éves átlaghőmérséklet, de a sarkvidéki jégtakaró kiterjedése miatt is rekordértékű (volt) az idei év. A műholdas mérések, azaz 1979 óta az északi sarkvidék jégtakarójának kiterjedése tavaly érte el az eddigi legkisebb értéket, vagyis a 4, 3 millió négyzetkilométert. Ehhez képest az idei érték „csak” a második legkisebb volt, mintegy 0, 35 millió négyzetkilométerrel haladta meg a tavalyit.
Az Antarktisz felett az ózonlyuk mérete szeptember közepén érte el az éves maximumát: 27 millió négyzetkilométert. Ez elmaradt a 2006. évi rekord értékű 29 millió négyzetkilométertől, viszont 2 millió négyzetkilométerrel meghaladta a tavalyi értéket. A 2008. év meteorológiai viszonyairól szóló részletes jelentést a WMO jövő márciusban teszi közzé.
A.N.
Kapcsolódó cikkeink: