Nyulak pusztítják a szigeti élővilágot

Ritkán vezet jóra, ha az ember beleavatkozik a természet egyensúlyába. Ezt egy új tanulmány is alátámasztja. Egy, Ausztrália és az Antarktisz között félúton fekvő szigetről 2000-ben eltávolították a macskákat. Ez azonban ökológiai katasztrófával fenyeget, annyira elszaporodtak a nyulak.
Amióta a Macquarie-szigetről eltávolították a macskákat, a nyulak egyedszáma az egekbe szökött. A falánk állatok szinte az egész növénytakarót letarolják. A macskák korábban kordában tartották a nyúlállományt, de, mivel a tengeri madarakat is pusztították, teljesen kiirtották őket – számolnak be a kutatók a Journal of Applied Ecology szakfolyóiratban.
Az ausztrál kormány most azt tervezi, hogy a macskák után a nyulakat, a patkányokat és az egereket is kipusztítja a szigetről, amely az UNESCO Világörökség része. A nyulak olyan sok kárt okoztak a sziget flórájában, hogy a változások még az űrből is láthatók.
A kutatók azt mondják, hogy a természetvédelmi szervezeteknek okulniuk kellene az esetből.
Nyúlpusztítás nyomai
„Tanulmányunk azt mutatja, hogy 2000 és 2007 között jelentősen leromlott az ökoszisztéma, és több évtizedes természetvédelmi erőfeszítés került veszélybe” – állítja Dana Bergstrom, az Australian Antarctic Division munkatársa. – „A természetvédelmi szervezetek számára világszerte az a tanulság, hogy a beavatkozásoknak minden részletre ki kell terjedniük. Egyértelműen föl kell mérni a kockázatokat, számítani kell a közvetett hatásokra, illetve föl kell mérni a későbbi költségeket is.”
Ebben az esetben az egyik költségtényező 17 millió amerikai dollár, amelyet a hatóságoknak a tengerimadár-fiókákat pusztító nyulak, patkányok és egerek kiirtására kell költeni.
A nyulakat a Macquarie-szigetre 1878-ban telepítették be fókavadászok, hogy a vadászoknak ennivalót biztosítsanak. A kiirtásukra történő első kísérletet az 1960-as években tették, amikor többek közt a myxomatosis nevű bakteriális nyúlbetegséget is bevetették ellenük. Számuk ekkor nagyjából 10 ezerre csökkent, de utána megint növekedésnek indult.
Nyolc éve, amióta kiirtották a macskákat, a nyulak száma elképesztően megnőtt. A jelenlegi becslések szerint akár 100 ezer nyúl is rágcsálhatja a szigeten lévő növényzetet.
A sziget azért kiemelt fontosságú, mert ez az egyik legfontosabb szaporodóhelye a királypingvineknek (Aptenodytes patagonicus), de több más pingvinfaj is költ itt. Úgy vélik, hogy a növénytakaró csökkenése miatt a pingvinek sebezhetőbbek a ragadozókkal szemben.
Királypingvinek gyülekeznek a sziget partján
A nyulak és a rágcsálók irtását többek közt mérgezett csalétkek szétszórásával akarják megvalósítani a szigeten. A „hadműveletet” a tervek szerint a jövő évben kezdik. Remélhetőleg ezúttal minden következményt figyelembe vesznek, és nem kell újabb kármentő akciókat indítani.
Kapcsolódó cikk:
Puerto Rico: Halál a majmokra!