Inbox: Megtermékenyítés nélkül született cápautódok?
"Genetikai vizsgálattal igazolták amerikai tengerbiológusok a szűznemzést, melynek során a Tidbit nevű feketeorrú nőstény cápa hím közreműködése nélkül esett teherbe egy virginiai akváriumban." – olvasom a National Geographic Online egyik cikkében. Kérdésem, hogy a megtermékenyítés nélkül született cápautódok kromoszóma-száma fele a normálisnak, vagy a petesejt a szűznemzéskor először megkettőzi a
kromoszóma-számát és utána kezd osztódásba? Az utód biztosan nőstény lesz?
Dr. Romsics Lajos
A felvetett kérdésre a válasz a következő. Partenogenezis (szűznemzés) esetén a haploid (egyszeres kromoszómaszámú) petesejt valamilyen (pontosan nem ismert) hatásra hirtelen megduplázza a saját kromoszómáit és így létrehoz egy diploid sejtet, ami aztán ugyanúgy mint egy „normális” diploid sejt osztódni kezd. Az utód tehát homozigóta lesz, ezért cápáknál nőnemű utód jön világra.
Érdekesség, hogy hüllőknél és a madaraknál fordított a kromoszómás nemmeghatározás, tehát a homozigóta, ami az embernél az XX-nek felel meg a hím. Logikusan tehát, a szűznemzéssel született homozigóta utód bizton fiú lesz.