Sugárzóan szerelmes pókok
Szingapúri kutatók megfigyelték, hogy az ugrópókok szexuális viselkedésében nagy szerepük van a testük meghatározott részein megjelenő UV-fényt visszaverő foltoknak.
Korábbi vizsgálatokból kiderült, hogy az ugrópókok (Cosmophasis umbratica) szeme kifejezetten érzékeny az ultraibolya (UV) hullámhossztartományban lévő fény érzékelésére. Emiatt a Szingapúri Egyetem kutatói feltételezték, az UV fénynek lehet valami szerepe e pókfaj párosodási szokásaiban.
Megfigyelték, hogy a hímek és a nőstények testén eltérő helyeken fluoreszkáló területek alakulnak ki: a hímek fején és testén elszórtan jelennek meg a foltok UV-fény alatt, míg a nőstények feje közelében lévő nyúlványok bocsátanak ki zöldes derengést.
A kutatók megvizsgálták, miként reagálnak az ugrópókok a különböző fényviszonyokra. Teljes spektrumú (UV-t is tartalmazó) fénnyel megvilágítva a pókok megkezdték normál párzást megelőző viselkedésüket. Amikor a megvilágítás nem tartalmazott UV-komponenst, egyik nem sem érdeklődött a másik iránt.
Amikor a hímeket UV-fénnyel világították meg, de a nőstényeket nem, a nőstények – látva a hímeken felvillanó foltokat – megkezdték párzási rituáléjukat, de erre 20-ból 16 hím nem reagált.
Fordított esetben, amikor a nőstényt érte UV-fény, és a hímet nem, a hímek kezdtek udvarolni, de erre 12-ből 10 nőstény nem reagált.