A legpocsékabb terhesség
Egy ausztráliai elevenszülő gyíkfajnál fordul elő az állatvilág valószínűleg legnehezebb vemhessége: az anya az utód világra hozása előtt már enni, mozogni és lélegezni is alig képes.
A kurtafarkú gyík (Tiliqua rugosa) Ausztráliában honos, kifejlett állapotában mintegy 40 centiméter hosszú, elevenszülő gyík. Dr. Suzy Munns, a James Cook Egyetem kutatója évek óta tanulmányozza ezt a fajt.
Megfigyelte, hogy az utód kihordása egész különleges megterhelést jelent az anyaállat számára. A kurtafarkú gyík teste ugyanis nem képes tágulni a vastag pikkelyek miatt, ezért az utód végig a belső szerveket nyomja.
A kisgyík, amikor megszületik, anyja tömegének 35 százalékát is eléri. Ez olyan, mintha egy emberanya hétéves gyermeket hordozna a szíve alatt. És ez a kis óriás rajta fekszik anyja tüdején és emésztőszervein!
CT-vizsgálattal kimutatták, hogy a vemhesség vége felé már az anyaállat tüdeje nem tágul az utód tömege miatt, így az alig lélegzik. Ez az oka annak, hogy egy idő után a vemhes nőstény már alig mozdul meg, és nemigen táplálkozik. Így persze a ragadozók is könnyebben zsákmányul ejthetik.
Persze valamit valamiért. A nőstény kurtafarkú gyík ugyan nagyon megszenvedi a vemhességet, azonban a szülés után már nem sok dolga akad utódjával. A kisgyík olyan éretten jön a világra, hogy csak minimális gondozást igényel, ezért az apának egyáltalán nem kell vele foglalkoznia, és az anya is hamar megszabadul a kötelezettségektől.