Sokat költenek Budapesten az afrikai vendégek
A koronás darvak gondoskodnak az utánpótlásról, és kicsinyeiket is óvják a kisebbségtől.
Éber madár a koronás daru, kiváló testőr szerte a világban. Tekintélye elismert a madarak között is, még egy sas sem vetemedne arra, hogy szembeszálljon egy felbőszült darupárral. A levegőben viszont aligha ők volnának a gyorsasági bajnokok.
A fővárosi állatkert látogatható röpdéjében a szürkenyakú koronás darvak vannak a legtöbben. A szülők nagyon megbízhatók, rendszeres az utánpótlás.
A sikeres szülők 1999 óta élnek Budapesten, Tanzániából kerültek a magyar fővárosba azzal a nem titkolt céllal, hogy ha lehet, minél többet költsenek itt. Tavaly különösen jó évük volt, mert a nyár elején három tojást raktak, és mindháromból egészséges fióka kelt ki. A koronás darvak szaporodására már korábban is volt ugyan példa az állatkertben, ám ez az első eset, hogy egy fészekalja három tojásból állt, és mindhárom tojásból sikeresen ki is kelt a fióka.
Állandó veszély
Egy olyan röpde, ahol társbérlet van, számtalan veszélyt rejt, így a darupár nagy odafigyeléssel gondozza a fiókákat. Egyetlen pillanatra sem hagyják őket magukra, folyamatosan mutatják nekik az irányt, és táplálkozási tanácsokat is adnak a kicsiknek.
A szülői figyelem persze arra is kiterjed, ha valaki a fiókákat akarná felcsipegetni, ezért zord tekintettel figyelik a velük együtt lakó fakókeselyű és bukázó sas próbálkozásait. Utóbbi próbálkozott is néhány kósza támadási kísérlettel, ám ezek – hála az éber darvaknak – csúfosan megbuktak. Bár a bukázó sas tekintélyt parancsoló ragadozó madár, a koronás darvak pedig gázlómadaraknak számítanak, az állatvilágban nem az dönt, ki honnan jött, hanem hogy milyen a fellépése. A sas pedig nem bolond, hogy szembeszálljon egy felbőszült darupárral.
A szülők annyira belejöttek a testőrségbe, hogy még a gondozókkal szemben is megvédik a gyerekeket: magasra szökkenve, rúgásokkal igyekeznek távol tartani mindenkit, aki a fiókák felé közelít. Félelmük jogos, mert az állatkert már keresi a módját, hogyan kerülhetnének külföldi kertekbe a fiatal darvak – igaz, a költözéssel megvárják, hogy a fiókák felcseperedjenek.
A cikk folytatása olvasható a zona.hu oldalon.
Kapcsolódó cikk:
Koronásdaru-fiókák a fővárosi állatkertben