Mesterséges rezgésekkel mentik az elefántokat Namíbiában

Az elefántok talajrezgésekkel történő kommunikációját használják ki az Etosha Nemzeti Park munkatársai, akik remélik, hogy ennek segítségével vissza tudják csalogatni az elkóborolt elefántbikákat.
Úgy tartják, hogy az elefántok nem csak hangos hívójelekkel, hanem ún. morajlásokkal, azaz a talajon keltett rezgésekkel is kommunikálnak. Az afrikai elefántok híresek arról, hogy nagy távolságból is érzékelik ezeket a rezgéseket – például az ötévente ivarzó tehenek párzásra hívó moraját, amelynek frekvenciája olyan alacsony, hogy az emberi fül alig képes meghallani. E tulajdonságukat használja ki Caitlin O’Connell-Rodwell, a Stanford Egyetem kutatója. Vezetésével azt próbálják elérni namíbiai zoológusok, hogy mesterségesen keltett szeizmikus hívójelek segítségével visszacsalogassák az Etosha Nemzeti Parkból elkóborló, a környékbeli termésben és emberi létesítményekben károkat okozó elefántbikákat a rezervátumba.
O’Connell-Rodwell és csapata egy földbe ásott hangszórón keresztül egy párosodásra kész elefánttehén morajlását játszották le. A kísérlet eredményeképpen a bikák azonnal megfordultak, és a hang forrásának irányába siettek. „A párosodni kész bikák nagyon jól reagáltak a jelre. A kísérlettel megmutattuk, hogy képesek vagyunk ráállítani őket egy kijelölt pályára. Egyébként nagyon nehéz rávenni őket, hogy visszamenjenek a nemzeti parkba, valaki szinte biztos, hogy megsérül közben” – magyarázta O’Connell-Rodwell.
Az Utopia Scientific nonprofit szervezet által támogatott kísérlet első pozitív eredményeinek a nemzeti park őrei örülnek a legjobban. Elmondásuk szerint a parkból rendszeresen elkóborló állatok iszonyú pusztítást képesek végezni a terményben, az öntöző-berendezésekben, és miattuk folyamatos a konfliktus a helyi gazdálkodókkal. Nem egy elefántbika pusztult el amiatt, hogy elhagyta az Etosha biztonságos területét, és szembekerült a farmerekkel. Az őrök azt remélik az új módszertől, hogy segítségével sokkal hatékonyabbá tehető az állatok visszacsalogatása.
O’Connell-Rodwell szerint a rezgések a mellső lábakon át a csontok közvetítésével jutnak el a hallócsontokig. Azt még nem derítették ki, hogy milyen távolságból képesek fölfogni őket. A tehenek párzásra hívó hangjára 10 km-ről is reagálnak, s a kutatók abban bíznak, hogy a talajmorajlásokat még ennél is jóval messzebbről megérzik. A kísérlet során mindössze 500 méterről játszották le a hívójeleket. A parkőrök szerint amennyiben messzebbről mégsem működne a módszer, már az sem lenne probléma, ugyanis ha már ötszáz méterenként rá tudják venni az elefántokat, hogy elmozduljanak, az is nagy segítség.
Kapcsolódó cikkek: