A madarak is gondolnak a jövőre
Brit kutatók kísérleteiből kiderült: a bozótszajkók képesek egy nappal előre gondolkozni, és felkészülni többféle eshetőségre is.
Eddig az volt az általánosan elfogadott tudományos nézet, hogy előrelátó cselekvésre, tervezésre csak az ember képes, az állatok minden cselekedetét ösztönök (pl. fészekrakás) vagy azonnali szükségletek (táplálékszerzés) irányítják.
A Cambridge Egyetem kutatói Nicola Clayton vezetésével igazolták, hogy a kaliforniai bozótszajkók (Aphelocoma californica) a külső körülményekhez rugalmasan alkalmazkodva kifejezetten előrelátóan viselkednek.
Egy kísérlet során a bozótszajkókat három részből álló ketrecben tartották. Este bőségesen kaptak táplálékot, reggel azonban vagy az egyik szélső rekeszbe vitték őket, ahol kaptak enni, vagy a másikba, ahol egyáltalán nem. Az első hat nap során a madarak porított fenyőmagot kaptak enni, ezt követően pedig egész fenyőmagot.
Mindegyik rekeszben voltak olyan faforgáccsal töltött dobozkák, amelyekbe a madarak elrejthették az eleséget. Amikor már egész fenyőmagokat kaptak, háromszor annyi táplálékot rejtettek el abban a rekeszben, ahol nem kaptak reggelit, mint abban, ahol volt etetés.
Egy másik kísérletben ugyanúgy háromrekeszű ketrecben éltek a madarak. Az egyik szélső rekeszben mindig mogyorót kaptak, a másik szélsőben pedig mindig szárított kutyatápot. Az előrelátó szajkók a kutyatápos ketrecben mogyorót rejtettek el, a mogyorósban pedig kutyatápot, hogy így biztosítsák másnapi változatos étrendjüket.