CO2 kalkulátor
Ahogy a National Geographic Magazin cikkéből részletesen is megtudjuk, könnyen elérhető adatok alapján is jó közelítéssel megállapítható egy rendezvény, vagy egy termék fogyasztása közben okozott CO2 terhelés.
A CO2 rendezvény kalkulátort az Energia Klub fejlesztette ki a Brit Nagykövetség támogatásával. A bevitt, könnyen elérhető adatok alapján jó közelítéssel képes megjeleníteni egy rendezvény CO2 terhelését. A számlálót úgy alakították ki, hogy kisebb és nagyobb rendezvények, konferenciák mérésére is alkalmas.
Amikor energiát használunk, például fűtünk, közlekedünk, elektromos berendezéseket kapcsolunk be, eszünk-iszunk mindannyian hozzájárulunk az éghajlatváltozáshoz, mivel ezek a tevékenységek mind szén-dioxid kibocsátással járnak. A kalkulátor a teljes rendezvény szén-dioxid kibocsátását számítja ki; a résztvevők utazásától, az energiahasználat, felszolgált ételek és italok, kiadványok, szervezéssel eltöltött munkaórákig.
Egy rendezvény során több száz, akár több ezer ember energiahasználatát is befolyásolhatjuk. Megfelelő kommunikációval a megjelentek környezettudatosságát fejleszthetjük, tehát a hatás nem csupán a rendezvény idejére szorítkozik, hanem továbbgyűrűzhet az egyén mindennapi döntéseibe is.
A kalkulátor és az ezek alapján adott tanácsok segítségével a rendezvények szervezése során minden egyes fázisba beépíthetjük az éghajlatkímélő megoldásokat, kezdve az irodai munkától a résztvevők utaztatásán keresztül a helyszínhasználatig és az étkezésig.
A Magyar Természetvédők Szövetsége egy másik kalkulátort mutat be honlapján. A kalkulátor segítségével megtudható mennyivel csökkentheti az okozott környezeti terhelést az, aki a hazai termékeket részesíti előnyben. Például a Magyarországon is kitűnően termő fokhagymából egyre többet importálunk Kínából, miközben 1 kg fokhagyma Kínából hazánkba szállítása több mint 2, 5 kg üvegházhatású gáz kibocsátásával jár.
Online elérhető kalkulátorok: