Kampány az európai ragadozókért

A hazánk területéről eltűnt, majd néhány éve visszatelepedni próbáló szürke farkas hírnevét is igyekszik javítani a Miskolci Állatkert Fanny, a farkashölgy segítségével.
A Miskolci Állatkert korábbi, kiöregedett európai szürke farkas (Canis lupus lupus) falkájának egyetlen megmaradt képviselője a 14 éves Nils. Az idős hím egy ideje már egyedül él a park völgyoldali, csendes, kárpát-medencei fajokat bemutató területén. Az állatkert célja azonban az, hogy a jövőben ismét egy népes farkasfalka éljen a Csanyikban, ezért egy fiatal nőstényt kerestek mellé párnak. Fanny, a három éves farkashölgy januárban érkezett Csehországból, a Plzeni Állatkertből. A kötelező karanténozási idő letelte után került Nils kifutójába, ahol összebarátkozásukban reménykednek az állatkert dolgozói, melynek eredményeként Fanny utódokkal is megajándékozhatja a látogatókat.
Mivel Európa legnagyobb része sűrűn lakott, a természetes élőhelyek egyre inkább feldarabolódnak, szennyeződnek, fogyatkoznak. Így a vadon élő állatok is rákényszerülnek arra, hogy behatoljanak az emberi környezetbe. Ez sok ember ellenszenvét váltja ki, a nagyragadozók esetében ez párosul még az évszázados jogtalan előítéletekkel, félelmekkel.
A ragadozók és táplálékláncban betöltött szerepük szükséges és fontos az élővilág egyensúlyának fenntartásában!
Ám Fanny érkezése azért is fontos, mert a 2009-es évre az állatkertek az európai ragadozók védelmére indítottak kampányt (Carnivore Campaign), melynek keretében a Miskolci Állatkert a hazánk területéről eltűnt, majd néhány éve visszatelepedni próbáló szürke farkas hírnevét is igyekszik az év folyamán javítani az állatkertlátogatók és a miskolciak körében.
Mi mit és miért tegyünk a ragadozókért?
1. A nem kellően őrzött háziállatok könnyű zsákmányt jelentenek a ragadozók számára, mely az emberi előítéletek alapját képezik. Ennek elkerülése érdekében nekünk is nagyobb felelősséget kell vállalnunk a háziállat-tartásban, gondoskodnunk kell a megfelelő védelmükről. Ehhez a legjobb az évszázadok óta jól bevált megoldás, a pásztor- illetve juhászkutyákkal való őrzés.
2. Ne hagyjuk sorsukra, szabadon kóborolni megunt házikedvenceinket, a macskákat, kutyákat,
3. Rá kell jönnünk, hogy milyen változatos élővilág vesz körül minket! Ha megismerjük, és megértjük őket, tudjuk értékelni és becsülni is őket.
![]() |
|
4. Mivel egyes ragadozók egyedszáma a hathatós védelemnek köszönhetően szerencsésen növekszik, így el kell tudnunk fogadni, hogy egyre közelebbi kapcsolatba kerülnek velünk, emberekkel, és meg kell tanulnunk együtt élni velük.
5. Fel kell figyelnünk az emberi tevékenységek azon hatásaira is, melyek révén a ragadozók élőhelyei eltűnnek, feldarabolódnak és szennyeződnek, így veszélyeztetve sok ritka és veszélyeztetett faj jövőjét.
6. Meg kell értenünk, hogy miért is fontosak a ragadozók az élővilág egyensúlyának fenntartásában.
7. Meg kell tanulnunk, hogy a természetvédelem nem csak a távoli tájakon élő állatok védelmét kell, hogy jelentse, hanem a közvetlen környezetünkben élőkét is. Rá kell ébredünk, hogy a védelmük a mi életmódunkban is változásokat követel meg!
8. Egy jó kampány feloldhatja a ragadozókkal szemben évszázadok óta fennálló előítéleteket. Fel kell ismernünk a ragadozóinknak a környezetben és a kultúránkban egyaránt betöltött fontos szerepüket!
fotó: Veress Tamás