Szomorú arcú példás szülők
A jávai langurt nagyon szeretik őshazájában, éppen ezért veszélyeztetett faj. A karcsúmajmok alcsaládjának képviselői egyébként vígan élik saját kis üvegbúra-életüket.
A langurok ábrázata eléggé elkeseredett. A szomorú arcra magyarázat lehet, hogy nincsenek pofazacskóik, s hogy teljesen kudarcos legyen a helyzetük, az ülőgumóik is hiányoznak, . Annál többet törődnek a családi élettel, és ennek köszönhetően – Magyarországon először – tavaly nyáron kis langur született. Bár a budapesti majomcsapat három felnőttből áll, nem okoz problémát, hogy egy apára két anya jut. A hím, a belfasti állatkertből érkező Orange előbb Szmörrével, majd a sötétebb színű nősténnyel, Negróval is vállalt egy-egy kölyköt.
Élet, pofazacskó nélkül
Az utódnevelésből mindannyian kiveszik a részüket, a kölykök szinte kézről kézre járnak. Ez a gyakorlatban úgy valósul meg, hogy két felnőtt figyel a kicsikre, míg a harmadik épp pihen. Persze a kölykök sem tagadhatják le, hogy a majmok közé tartoznak, gondosan ügyelnek arra, hogy mindig arrafelé kolbászoljanak, ahol épp valaki pihen. Ezt rendszerint szolid korholás követi, majd a megfenyített és duzzogó kölykök a nőstények karjaiban találnak menedéket. Öt perc nyugalom, és kezdődik újra a piszkálódás. Ennél csak az szórakoztatóbb, ha az ablak rácsain lehet függeszkedni, amitől a kölykök úgy néznek ki, mint az autók oldalablakaira tapadókorongozott, bús arcú plüssfigurák.
Kényes gyomor
A langurok kényes gyomra nem visel el akármit. Kutatói megfigyelések szerint az érett gyümölcsök savai könnyen megfekszik a gyomrukat, ezért a természetben élő langurok tannintartalmú leveleket fogyasztva tartják karban emésztésüket.
Ha a gyomruk épp nincs veszélyben, az életük még lehet, a Jáva szigetén élő emberek ugyanis nem a majmok iránti szeretetükről híresek. Illetve a langurokat pont szeretik, de inkább sütve, s a majmok fő tartózkodási helyét, a trópusi esőerdők fáit rettenetes mértékben vágják ki. Így a langurok a veszélyeztetett fajok közé kerültek, és leginkább nemzeti parkokban, állatkertekben érezhetik magukat biztonságban.
Farkukban az erejük
A langurok vadonbeli egyedszáma pontosan nem ismert, az viszont igen, hogy állatkertekben kétszáz egyed él ebből az állatfajból. Európában húsz állatkert büszkélkedhet velük.
Magát a langur nevet termetes farkukról kapták, amely a hinduk által tisztelt majomisten, Hanuman fő fegyvere volt.
A langurok leggyakrabban héttagú csapatokban élnek egy termetes hím vezetésével. Területüket hangjukkal jelziki, és nem ajánlatos arra a helyre vetődni, amelyet egy csapat langur a magáénak érez. A nőstények rendszerint abban a csoportban maradnak, amelyben a világra jönnek, a hímek azonban ivarérettségüket elérve, elvándorolnak a szülői csapatból, és magányosan vagy fiúcsapatokat alkotva élnek, amíg egy csoport élére nem állnak.
Forrás:zona.hu