Óriásszájú cápát fogtak a Fülöp-szigeteken

A világ egyik legritkább halát fogták ki helyi halászok a Fülöp-szigetek keleti partjainál. A cápafajból ez – volt – a 41. előkerült példány a világon.
A Fülöp-szigetek középső részén található Burias szigetnél egy 4 méter hosszú és 500 kg súlyú óriáscápa akadt egy halászhálóba – jelentette be a Természetvédelmi Világalap (WWF) helyi aktivistája. A halászok a cápát a Sorsogon tartományban lévő Donsolba szállították, ahol az állatot elfogyasztották. Bár a WWF egyik munkatársa megpróbálta erről lebeszélni a halászokat, nem járt sikerrel, ugyanis a cápahúsból készített speciális fogás, a kinuout az egyik legnagyobb helyi ínyencségnek számít.
Az óriásszájú cápa (Megachasma pelagios) nevét arról kapta, hogy hatalmas, majdnem egy méter széles szája van, amelyben több ezernyi szűrő helyezkedik el, amelyek segítségével ki tudja szűrni a táplálékául szolgáló parányi lebegő szervezeteket, a planktonokat. E halfaj izomzata meglepően lágy ezért viszonylag gyenge úszó. Bár tekintélyes méretűre megnő, az emberre teljesen veszélytelen.
Az állatot végül megették
Az óriásszájú cápa a világ egyik legritkább halfaja. 1976-os felfedezése óta eddig mindössze 40 példány került elő a világ tengereiből. A Fülöp-szigetek partjainál kifogott példány a 41., ezért a ritka tengeri élőlényeket nyilvántartó Floridai Természettudományi Múzeumtól a „Megamouth 41” elnevezést kapta. Mivel az óriásszájú cápáról csak nagyon kevés adat áll rendelkezésre, többek között pontos egyedszámát sem ismerjük, hivatalosan nem tartozik a kipusztulás fenyegette állatfajokhoz. Ez a faj azért is kerül olyan ritkán az ember szeme elé, mert többnyire a nyílt vízen, a partoktól távol él, és csak nagyon ritkán emelkedik a felszínig.
Az első óriásszájú cápa a Hawaii-szigeteknél került elő egy amerikai tengeralattjáró horgonyára akadva. Azóta többek között Kalifornia, Japán, Tajvan, Indonézia, Brazília, Ecuador, Szenegál, Dél-Afrika, Mexikó és Ausztrália vizeiből jegyezték föl előbukkanásukat. A Fülöp-szigeteknél ez a 8. előkerült óriásszájú cápa, amelyet 200 méteres mélységből fogtak ki. Ebben a tartományban többször észlelték már a rablócápát vagy más néven érdes cápát (Rhincodon typus) is, amely a világ legnagyobb hala, és akárcsak az óriásszájú cápa, planktonevő.
Egy korábbi példányt is a Fülöp-szigeteknél fogtak ki
A WWF munkatársa felhívta a figyelmet, hogy az a tengerrész, ahol a világ három planktonevő cápájából kettőt több esetben is észleltek, továbbá rendszeresen megjelennek a szintén planktonokkal táplálkozó és hatalmasra megnövő ördögráják (manták) is, valamint rendszeres a delfinek jelenléte, azt mutatja, hogy ökológiailag stabil, egészséges állapotban van, és érdemes a védelemre illetve megőrzésre.
Kapcsolódó cikk:
Két tonnás óriáscápát fogtak ki Görögországban