Új pandatenyésztő központ Szecsuánban

Új otthont létesítenek az óriáspandáknak a délnyugat-kínai Szecsuan tartományban, miután a tavalyi pusztító erejű földrengés következtében korábbi központjuk megsemmisült.
A természetvédelem talán legismertebb jelképe a Vadvédelmi Világalap (WWF) emblémája, amely egy óriáspandát ábrázol. Nem véletlenül: a ritka emlősök a Föld egyik legveszélyeztetettebb állatfajának képviselői. A pandák egyik legjelentősebb rezervátuma a Kína középső részén, Szecsuán tartományban található 2000 négyzetkilométer területű Volung (Wolong) Nemzeti Park. A hegyes-völgyes vidék (legmagasabb pontja a 6000 métert is meghaladja) Vencsuan járási központja a legnagyobb a pandák megóvása céljából a kínai kormány által létesített 12 vadvédelmi területből. A szubtrópusi élőhelyektől a hegyvidéki függőleges övezetességnek megfelelően rendkívül változatos élőhelyek találhatók itt. A pandák számára a legfontosabb, hogy nagy mennyiségben terem a fekete-fehér medvék legfontosabb tápláléka, a bambusz. Az 1963-ban alapított természetvédelmi területen a pandák mellett olyan további ritka állatfajok élnek, mint a hópárduc, a takin, a pézsmaszarvas, vagy a törpe panda (más néven vörös panda vagy vörös macskamedve).
Mint ismeretes, tavaly májusban a Richter-skála szerinti 8-as erősségű földrengés sújtotta a vidéket. A természeti katasztrófa következtében a volongi pandaközpont is súlyos károkat szenvedett. Az idei év tavaszán induló 200 millió amerikai dolláros projekt részeként a legtöbb kárt szenvedett pandaközpontot új helyen építik fel.
A katasztrófát követően több állatnak nyoma veszett, egy kilencéves nőstény teteme pedig az összeomlott menedék romjai alól került elő. A földrengés után a rezervátum területén fogságban tartott 63 pandát az élelemhiánytól, illetve a további utórengésektől tartva más tenyésztőközpontokba és különböző kínai állatkertekbe költöztettek.
Az új központ továbbra is a nemzeti park területén, az egykori tenyésztő központtól alig 10 kilométerre fog felépülni. ”Az éghajlati és a geológiai szempontok figyelembe vétele mellett fontos volt, hogy olyan helyszínt találjunk, ahol a pandák kedvenc és legfontosabb táplálékának tekintett bambuszfélék is növekednek” – nyilatkozta Huang Csien-hua, a rezervátum tisztségviselője. Az új Óriáspanda-védelmi- és Kutatóközpontban 25 létesítmény felépítésének költségeit mintegy 1, 3 milliárd jüant (40 milliárd forint) a hongkongi kormány vállalta magára, további 19 beruházást összesen 270 millió jüan (9 milliárd forint) értékben a kínai erdészeti hivatal finanszíroz.
A rendkívül veszélyeztetett, nemzeti kincsnek tartott óriáspandák sorsát megkülönböztetett figyelem övezi Kínában. Az állatok természetes élőhelyén, a közép-kínai Kanszu (Gansu), Szecsuan (Sichuan) és Sanhszi (Shanxi) tartományok határvidékén megközelítőleg 1600 panda él vadon. A további 180 fogságban nevelt óriáspanda többsége a volungi központok lakója, néhány pandát külföldi állatkerteknek adtak kölcsön, az ebből befolyó bevételeket a faj védelmére fordítják.
Kapcsolódó cikkek: