Nehéz napok a Föld nevű bolygón – óceánok

A National Geographic Channel a Föld Napjához kapcsolódó új sorozatában mélyreható és alapos egészségügyi vizsgálat alá veszi a Földet.
Az utóbbi időben furcsa és egymástól látszólag független jelenségek S.O.S.-buborékjai bugyognak fel az óceánok mélyrétegeiből, nem riktán bizarr rejtélyek megoldására késztetve a kutatókat és tudományos nyomozókat. Vajon mi köti össze a ghánai túlhalászatot és a namíbiai parti falvakat mind gyakrabban meglepő rossz szagú tengeri légtömegeket? Miért éheznek a távoli Polinézia magasztos tengeri madarai? És mi okozza Amerika egyik szimbolikus hala, a csíkos sügér húsának felpuhulását?
A National Geographic Channel Nehéz napok a Föld nevű bolygón – óceánok című új, kétrészes sorozata ilyen és ehhez hasonló meghökkentő kérdéseket tesz fel s igyekszik megoldani elismert szakértők segítségével. A fordulatos detektívtörténeteknek is beillő epizódokban a nézők együtt göngyölítik fel a tudósokkal azokat a láthatatlan szálakat, amelyek az odafigyelő embert az óceánok és édesvizek látványos vészjelzéseitől egészen a – tőlük gyakran igen messze megbújó – kiváltó okokig vezetik. A Nehéz napok a Föld nevű bolygón legújabb epizódjai a sorozat hagyományaihoz hűen ezúttal is meghökkentő és elgondolkodtató összefüggéseket tár fel ártalmatlannnak tűnő emberi beavatkozások és szívszorító természeti katasztrófák között.
“A Nehéz napok a Föld nevű bolygón – óceánok elkészítésével az volt a legfőbb célunk, hogy rádöbbentsük az embereket: nem léteznek elszigetelt, kizárólag önmagukban álló környezeti problémák” – mondja Mark Shelley, a Sea Studios Foundation vezérigazgatója. “Minden egyes beavatkozásnak – legyen szó akár olyan látszólag jelentéktelen, tőlünk távoli dolgokról, mint pl. a ghánai vadhúskereskedelem volumenének növekedése – dominószerűen tovagyűrűző hatása van a bolygó valamennyi fajára, köztünk ránk, emberekre is.”
A Nehéz napok a Föld nevű bolygón – óceánok műsorvezetői tisztét Edward Norton díjnyertes színész, író, rendező tölti be. Norton elkötelezett környezetvédelmi aktivista, ő indította be a BP Napenergiát a háztartásoknak! c. programját, mely alacsony jövedelmű családok energiaköltségeit igyekszik csökkenteni napenergia hasznosítása által. A sorozatban való közreműködésével, csakúgy, mint egyéb “zöld” tevékenységeivel, a színész régi nagy álma megvalósulásához igyekszik a maga eszközeivel hozzájárulni: megőrizni a Földet és annak természeti erőforrásait.
A National Geographic Channel Föld napjához kapcsolódó bemutatói:
Jelentés a Földről 2009
2008 a Föld nemzetközi éve volt, amit mind a tudóstársadalom, mind maga a bolygó méltó módon megünnepelt: az előbbiek figyelemreméltó tudományos eredményekkel, az utóbbi pusztító természeti katasztrófákkal, drámai módon emlékeztetve az embert saját kicsinységére és sérülékenységére… De vissza a pozitívumokhoz: 2008 az új földrengés- és tájfunelőrejelző módszerektől az északi fény és a szupervulkánok kutatásán át egy eddig ismeretlen gorillapopuláció megtalálásáig szenzációs eredményeket hozott. A filmben ezekkel ismertetik meg a nézőket a legilletékesebbek, a felfedezéseket elérő fiatal, energikus kutatók.
Mikor? Április 22-én, szerdán este 6 órától
Nehéz napok a Föld nevű bolygón – óceánok 2/1. rész: Veszedelmes halászat
Az óceánok hosszú ideje rablógazdaság színterei, az ember úgy tűnik, máig nem értette meg, hogy hosszú távon mind a tengeri ökoszisztémára, mind magára a halászatra – valamint a hozzá kapcsolódó feldolgozóiparra – drámai hatással lehet a nyakló nélküli profithajhászás. Ráadásul a kutatók szerint a halállomány megcsappanása csupán a történet kezdete, az első lépése egy beláthatatlan következményekkel járó globális átalakulási folyamatnak. A gondolatébresztő film az ember és a tenger együttélésének problémáit és lehetőségeit boncolgatja.
Mikor? Április 23-án, csütörtökön este 6 órától
Nehéz napok a Föld nevű bolygón – óceánok 2/2. rész: Szennyezés
Az immár hatmilliárd főnél is népesebb emberiség nap mint nap hegységnyi mennyiségű szemetet termel, s próbál meg eltüntetni maga alól – egyre kevesebb sikerrel. A problémával behatóbban foglalkozó szakemberek előtt egyre nyilvánvalóbb, hogy a modern fogyasztói életvitel eme nem kívánt mellékterméke előbb-utóbb katasztrófához vezet – egyebek mellett azért, mert hulladékainkkal nem csak életadó édesvizeinket, de immár sérthetelennek hitt óceánjainkat is elszennyezzük. Vajon mit kell tennie a század végére kilencmilliárd fősre duzzadó emberiségnek, ha mint faj hosszú távon életben szeretne maradni? A film ezt a kényes, de immár megkerülhetetlen kérdést feszegeti.
Mikor? Április 24-én, pénteken este 6 órától