Felfedezték a világ legnagyobb barlangjait
A vietnami sajtó bejelentette, hogy az ország középső részén brit barlangkutatók a világ két legnagyobb barlangját találták meg.
A most fölfedezett két barlang a 2003 óta az UNESCO Világörökség részét képező Phong Nha-Ke Bang Nemzeti Parkban található – olvasható a Than Nienh című vietnami napilapban. Bejáratának méreteivel mindkettő maga mögé utasította az eddigi világrekordernek nyilvántartott, 100 méter magas és 90 méter széles bejáratú malajziai Szarvas-barlangot. A nagyobbik, a Son Doong nevű barlang bejárati nyílása 200 méter magas és 150 méter széles, tehát majdnem kétszer akkora, mint a korábbi világelső. Az ezüstérmes, En-barlang magassága 150 méter, szélessége pedig 130 méter.
A barlangok nagyságát egyébként más szempontok, főleg a járatok hossza illetve a mélység alapján is minősítik, de a belső magasság és szélesség, a barlangtermek nagysága is fokmérő lehet, tehát bizonyos értelemben a két képződmény valóban a Föld legnagyobb barlangjainak számít. Howard Limbert, a barlangokat felfedező brit barlangkutató csoport tagja azt nyilatkozta, hogy a felfedezők az üreg hatalmas mérete miatt nem is tudták bejárni a barlang teljes egészét.
A Son Doongot nem most fedezték fel először, 1991-ben már rábukkant egy barlangász, ő azonban nem rögzítette a bejárat pontos helyét, és később nem emlékezett vissza arra, hogy pontosan merre is található. A Son Doongot „újrafelfedező” kutatók április 10 és 14 közötti expedíciójuk során találtak rá a bajáratra, és ugyanezen az úton fedezték fel az En-barlangot is.
A Phong Nha-Ke Bang Nemzeti Park a délkelet-ázsiai ország gerincén végigfutó Vietnami-hegységben található, és a világ egyik legnagyobb karsztvidékét rejti magában. A tagolt felszín alatt húzódó barlangjáratok hossza meghaladja a 70 kilométert. A Nemzeti Park a valaha Indokína szinte teljes egészét borító, összefüggő trópusi esőerdő egyik utolsó maradványa, amelyben többek között a Föld legritkább emlősállatai élnek. A világörökségi státusz és a hivatalos védettség ellenére azonban a térséget az illegális fakitermelők és a vadorzók is veszélyeztetik. Az olyan nagy testű állatok, mint a tigris, az ázsiai elefánt vagy a zebu szinte már teljesen eltűnt a vidékről.
Kapcsolódó cikk:
Megdőlt a mélységi világrekord egy grúz barlangban