Elefánt-exodus Zimbabwében

Elefántok százai kényszerültek elhagyni Zimbabwét. A növekvő orvvadászat és a lakosság behatolása élőhelyeikre teljesen ellehetetlenítette helyzetüket az afrikai államban.
Az utóbbi hónapok folyamán a dél-afrikai Zimbabwéban mintegy több száz elefánt kelt át a Zambézin, amelynek az ország északi részén folyó szakasza határfolyót képez Zambiával. Johnny Rodrigues, a Zimbabwei Természetvédelmi Munkacsoport (Zimbabwe Conservation Task Force) vezetője mintegy 400 vastagbőrű kivándorlását jhelentette be. A munkacsoport és egy helyi állatvédő szervezet hivatalos felhatalmazást kapott, hogy elfoghassa az állatokat, és a mintegy 200 kilométerre délre fekvő Chipinda Polls nevű területre szállítsa. A feltételezések szerint ugyanis ez a hely volt az elkóborolt állatok eredeti élőhelye.
Zimbabwe az 1990-es években a természetvédelem egyik élharcosa volt. Modern vadvédelmi programokkal, jól felszerelt rangerek közreműködésével sikerült az orvvadászatot visszaszorítni, illetve stabilizálni több veszélyeztetett nagy testű emlős populációit illetve egyedszámát. A hivatalba kerülő Robert Mugabe, aki gyakorlatilag az ország diktatórikus vezetője radikális politikájával, különösen farm-újrafelosztási rendszerével a természet- és vadvédelmi programokat szinte hatályon kívül helyezte. A projektek gyakorlatilag teljesen leálltak, és a kaotikus állapotok miatt számos nagy nevű szakember távozott végleg az országból. A már régóta regnáló lévő elnök viszont a nyugatot hibáztatja azért, hogy szankcióikkal olyan gazdasági válságot idéztek elő az országban, amely az élelem, az üzemanyag és az alapvető árucikkek hiányához vezetett. Emiatt a lakosok kénytelenek egyre több területet művelés alá vonni, amelynek a természetvédelmi területek, a vadállatok utolsó menedékei esnek áldozatául. Az elvándorolt és sokszor lakóterületekre tévedt állatokat pedig általában kilövik.
Az instabil állapotokat, illetve a hatósági védelem szinte teljes hiányát kihasználva az orvvadászok felújították tevékenységüket. Az illegális vadászat elsősorban az orrszarvúkat sújtja, és az elmúlt évtized nagyszerű eredményei gyakorlatilag a semmibe vesztek. Utóbbi miatt a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó Washingtoni Egyezmény (CITES) komoly megrovásban részesítette az országot.
Kapcsolódó cikkek: