A halál oka: skorpió

A kígyómarás után a skorpiószúrás okozza a legtöbb méreggel kapcsolatos balesetet. Nem tudjuk pontosan hány embert érint ez évente, de valószínűleg milliós nagyságrendről van szó.
A Föld legmérgezőbb állatait rangsoroló ausztrál biológus, Jamie Seymour a skorpiók között is végzett kutatásokat.
Körülbelül tíz évvel ezelőttig minden évben mintegy nyolcszáz ember halt meg Mexikóban az arizonai barnaskorpió szúrása következtében. Az ellenanyag később sokat javított a helyzeten. Az Egyesült Államok délnyugati részén és Mexikó északi részén honos barnaskorpió elég gyakran érintkezésbe kerül az emberekkel. Ha azonban nem provokálják, nem támad.
A pici skorpió aránylag kis faroktövissel bír, és csekély mennyiségű mérget fecskendez áldozatába. Kis méretét azonban ellensúlyozza mérgének hatékonysága, és az ellenanyag kifejlesztése előtt ez a faj félelmetes gyilkos hírében állt.
Seymour Afrikában két másik rendkívül rossz hírű skorpióra bukkant. Az egyikük a zömök testalkatú, vastagfarkú skorpió. Akár tíz centiméter hosszúra is megnőhet. Bár mérgét a rovarok megbénításra fejlesztette ki, faroktövisének szúrása egy gyermekre is hasonló hatást gyakorolhat. Ez a faj ritkán juttat annyi mérget áldozatába, ami elég egy felnőtt megöléséhez.
![]() |
| ![]() |
A skorpiók szúrását elkülöníthetjük a kígyómarásoktól azon az alapon, hogy a mérgükben található toxinok idegrendszerre gyakorolt hatása merőben eltér a kígyómérgekétől. Az élettani túlszabályozottságot okozó méreg hatására a szívverés felgyorsul, és felszökik a vérnyomás.
Egy másik afrikai skorpió igazi báránybőrbe bújt farkas. Az arab sárgaskorpió messzemenőkig ellensúlyozza kicsiny méretét és gyengének tűnő tövisét azzal, hogy egységnyi mennyiségű mérge sokkal hatékonyabb, mint bármely más skorpiófajé.
Jamie Seymour besorolása rávilágít, miért jelent halálos veszélyt ez az állat. A szúrás valószínűsége igen magas: élőhelyükön, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában sok eset írható a számlájukra. Magas a pontszámuk az agresszivitás terén is, ugyanis nagyon ingerlékeny jószágok. E skorpiófaj tövise pedig tűhegyes, könnyedén áthatol az emberi bőrön.
A skorpiók gondosan kiporciózzák a szúráskor bejuttatott kevéske, de értékes mérgüket. Ez egyébként óriási szerencse, hiszen az arab sárgaskorpió mérge rendkívül erős. Ha a véráramba kerül, szívleállást és légzésbénulást okozhat.
Kapcsolódó cikk:
Két és félméteres skorpióra bukkantak