Az óceánok mérséklik a klímaváltozást – nemzetközi konferencia Celebeszen

A tengeri ökoszisztémák védelme fokozásának szükségességére hívja fel a figyelmet egy ma kezdődött konferencia Indonéziában.
A világtengernek nagy szerepe van a klímaváltozás hatásainak megfékezésében – ennek szellemében zajlik a tudományos eszmecsere, az Óceán Világkonferencia (World Ocean Conference), amelyre 120 ország környezet- és természetvédelmi szakemberei gyűltek össze Indonéziában, a Nagy-Szunda-szigetekhez tartozó Celebeszen (Sulawesi)található Manadóban . A többnapos tudományos tanácskozásnak jelentős szerepet tulajdonítanak a globális felmelegedés hatásának enyhítéséről szóló ENSZ-szerződés decemberi koppenhágai megújítása előtt. Mint ismeretes, a 2005 februárjában életbe lépett – ám a legjelentősebb szén-dioxid-kibocsátó államok által nem deklarált – Kiotói Egyezmény ugyanis 2012-ben hatályát veszti.
Az óceánok és élőviláguk fontos szerepet töltenek be az üvegházhatást kiváltó szén-dioxid-emisszió közömbösítésében. A konferencia szervezői állandó fórumot kívánnak létrehozni az óceánok védelmének koordinálására, s a globális klímaváltozás hatására bekövetkező tengerszint-emelkedés mértékének illetve hatásainak enyhítésére.
A világ országos léptékben legnagyobb szigetcsoportjának tartott Indonéziában a rendezvénnyel egy időben sor kerül az úgynevezett Korall Háromszögbe tartozó országok vezetőinek háromnapos csúcstalálkozójára is. A hat ázsiai illetve óceániai országot – Indonéziát, Malajziát, Pápua Új-Guineát, a Fülöp-szigeteket, a Salamon-szigeteket valamint Kelet-Timort – magába foglaló tömörülés többek között a világ leggazdagabb korall-állományát mondhatja magáénak: a térségben az összes korallfaj 75 százaléka illetve több mint háromezer halfaj található meg.