A garnélák üdvözlik a klímaváltozást

A norvég garnéla a globális felmelegedés nyertese. Az óceánokban a klímaváltozás miatt egyre több hideg víztömeg süllyed le nagyobb mélységekbe, és ez jól jön a rákoknak.
A norvég garnélarák (Pandalus borealis) az Atlanti-óceán északi vizeiben, száz méternél is nagyobb mélységekben él. Az éghajlat megváltozása miatt ezen a tengerrészen módosultak az áramlási viszonyok: egyre több hideg víz süllyed le a felszín felől.
A tekintélyes Science című tudományos szaklapban megjelent tanulmány szerint a víz hőmérséklete nagyban befolyásolja a peték fejlődését. Ha a víz melegebb hőmérsékletű, a peték túl gyorsan fejlődnek, és a kis rákok hamar kikelnek. A felszín felől érkező hideg víztömegek viszont kitolják az állatok peterakását, s az ivadékok így csak akkor kelnek ki, amikor a tavaszi planktonvirágzás elkezdődik. A frissen kikelt rákokat gyakorlatilag terített asztal várja. A garnélák élőhelyének területe ezáltal folyamatosan nő.
Az emberiség évente mintegy félmillió tonna garnélát fogyaszt el. Ennek kb. kétharmada norvég garnéla.
Különleges a garnélarák hím sajátos havi ciklusa
A hím garnélák sajátos „menstruációs” ciklussal rendelkeznek: a vedléssel összefüggésben a régi spermát periodikusan új helyettesíti – állapították meg izraeli kutatók. Megfigyelték, hogy a sósvízi garnélák spermiuma, amely szabad szemmel is látható az állat áttetsző testében, az idő múlásával egyre sötétebb lesz, és röviddel a garnéla vedlése előtt kiürül, mintha lejárt volna a szavatossága. Minderről bővebben >>