Eljutott a Fülöp-szigetekre a békákat gyilkoló gomba
A kétéltűekre halálos bőrgomba öt, egyébként is veszélyeztetett fajt fenyeget kipusztulással a délkelet-ázsiai szigetvilágban.
A gyilkos gombafertőzésről korábban a National Geographic Online is beszámolt. A gomba korábban békák ezreit pusztította el Észak- és Dél-Amerikában, továbbá Ausztráliában, az utóbbi hónapokban pedig Ázsiába is eljutott.
A Batrachochytrium dendrobatidis nevű gomba úgy öli meg a kétéltűeket, hogy eltömíti a bőrükön lévő pórusokat. Mivel a békák, bár kifejlett állapotban rendelkeznek egy kis teljesítményű tüdővel, azonban lényegében a bőrükön át veszik fel az oxigént, a gomba gátolva a bőrlégzést, tulajdonképpen megfojtja az állatokat.
A Fülöp-szigeteken mintegy 110 békafaj él, amelyek közül öt, az északi Luzon szigetén honos védett faj szenved a bőrgombától. A gomba terjedéséhez a szakértők szerint az erdőirtás, a környezetszennyezés és a klímaváltozás is hozzájárul.
A megoldást a kutatók egyelőre egyetlen dologban látják: összegyűjtik a kétéltűeket, és a fogságban védőoltást adnak nekik. A módszer azonban a vadonban nem alkalmazható.
A szakemberek szerint a halálos gombafertőzés következtében 165 békafaj halhat ki a Földön, és a maradék, mintegy hatezer fennmaradó faj minimum 50 százaléka is komoly veszélynek van kitéve.