Újra feltünedeznek a simabálnák Grönland partjainál
Amerikai kutatók jelentették, hogy a grönlandi partvidéken simabálnák nyomait fedezték fel ismét. A veszélyeztetett tengeri emlősök már évtizedekkel ezelőtt eltűntek a térségből.
A Föld legnagyobb szigetének déli csücskénél tenger alatti berendezések segítségével a grönlandi bálnákhoz tartozó mintegy kétezer bálnahangot észleltek az amerikai nemzeti óceán- és légköri hatóság munkatársai. Eddig azonban egyetlen állatot sem sikerült megpillantani a kutatóknak – olvasható a Der Standard című osztrák lap internetes kiadásában.
A grönlandi bálna (Balaena mysticetus) a simabálnafélékhez (Baleanidae) tartozó sziláscet, az egyetlen nagytestű bálnaféle, amely az Északi-sark közelében él. A mintegy 18–20 méter hosszúra megnövő simabálnák, amelynek az északi féltekén élő fajai közé a grönlandi bálna mellett az északfoki bálna (Eubalaena glacialis) tartozik, az első cetfélék között voltak, amelyeket a globális vadászat a kipusztulás szélére sodort. Az állatokat a bálnavadászat mellett a tengerek elszennyeződése, a halászhálókba való gabalyodás és az élőhelyük tönkretétele is veszélyeztette. Ezért 1936-ban betiltották a simabálnák vadászatát.
A nagytestű bálnák állományai a lassú szaporodási ráta miatt csak hosszú idő elteltével tudnak regenerálódni, ugyanakkor napjainkban is több állat válik a hajózás áldozatává, mivel a bálnák előszeretettel tartózkodnak a partok közelében.
Az Amerikai Egyesült Államok atlanti partvidékén mintegy 3–400 simabálna él. Mivel a bálnákat általában a külső jegyeik (farókúszó vagy a hát mintázata) alapján szokták azonosítani, azt még nem tudják a kutatók, hogy a grönlandi partok közelében észlelt cetek az amerikai-atlanti populáció elvándorolt tagjai avagy egy különálló populációról van-e szó.
Kapcsolódó cikk:
Visszatértek a kékbálnák