Szúnyogok fenyegetik a Galápagos egyedülálló hüllőit
Komoly veszélyt jelenthetnek a szúnyogok a híres galápagosi óriásteknősökre. Amennyiben a kis vérszívók megfertőződnek valamilyen betegséggel, megtizedelhetik a teknőcállományt.
A világ legnagyobb élő szárazföldi teknősei az evolúció egyik ikonjának számítanak, akik természetes ellenségük nem lévén óriásira megnőnek és akár kétszáz esztendeig is élhetnek. A legújabb kutatások szerint azonban azt a szúnyogok evolúciója komolyan fenyegetheti őket.
Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a turizmus fellendülése miatt most megnőtt a kockázata annak, hogy betegséget terjesztő rovarok jutnak el a szigetekre, akik a fertőzést átadhatják a helyi moszkitóállománynak, amelyek aztán a kórt továbbterjeszthetik a hüllőkre is. A Galápagos-szigetek elszigeteltsége révén a speciális állatvilágnak számos betegség ellen nem alakult ki megfelelő védekező képessége.
Dél-Amerikában a szúnyogok leginkább az emlősök vérét szívogatják, a Galápagoson azonban alkalmazkodtak a helyi körülményekhez, és – emlősök híján – „átszoktak” a hüllőkre. Az egyre nagyobb arányú idegenforgalom következtében megnő annak a veszélye, hogy a turistákat szállító hajókkal különböző rovarok által terjedő betegségeket, például madármaláriát vagy nyugat-nílusi lázat hordozó szúnyogok kerülnek át a szárazföldről a szigetekre, amelyekkel szemben az óriásteknősök illetve a szárazföldi és tengeri leguánok teljesen védtelenek.
A galápagosi kutatások irányítója Arnaud Bataille, a nagy britanniai leedsi egyetem tanára, aki vezető szerzője volt az eredményeket az amerikai tudományos akadémia szakfolyóiratában (PNAS) megjelentetett tanulmánynak. A szakember elmondta, hogy a szúnyogok mintegy kétszázezer évvel ezelőtt természetes folyamat révén népesítették be a szigeteket, nem pedig az ember hurcolta be őket, mint ahogyan azt korábban feltételezték. Az ember megjelenése előtt a Galápagoson egyetlen emlősfaj képviselői éltek: az oroszlánfókák. Éppen ezért a szúnyogok túlélésük érdekében fokozatosan áttérték a hüllővérrel való táplálkozásra.
A BBC hírportál tudósítása szerint az ecuadori hatóságok, hogy csökkentsék a fertőzött rovarok akaratlan behurcolását a szigetekre, elrendelték, hogy a Galapágosba tartó hajókat illetve repülőgépeket rovarirtó szerrel fertőtleníteni kell.
Kapcsolódó cikk:
Teknőcök élete testközelből