A tengerek énekművésze: a grönlandi bálna
Az énektehetségükkel rokonai közül kitűnő cetek képesek két szólamban énekelni, más bálnafajok hangját utánozni, sőt a többi tengeri emlőstől eltérően minden évben új repertoárral állnak elő.
A ceteket a koppenhágai egyetem munkatársai az Atlanti-óceán északi vizeiben tanulmányozták. A Der Standard című osztrák lap online kiadásának beszámolója szerint a kutatók víz alatti mikrofonokkal vizsgálták egy nyugat-grönlandi partszakasz, a találó elnevezésű Disko-öböl hangjait. Valóságos zeneműkincset vettek fel, és a bálnákat el is nevezték a tenger csalogányának.
„A dallamok évente változnak, hasonlóan az emberek világához, ahol minden évben új nyári sláger szól a rádiókból” – jelentette ki Regnar Möbjerg Christensen, az öbölben végzett kutatások vezetője a Grönlandi Rádiónak (KNR) tett nyilatkozatában.
A grönlandi bálna (Balaena mysticetus) a leghosszabb életű emlős a világon. Egyes egyedek a kétszáz évet is megérik. A faj az Atlanti-óceán északi részén a 20. század elejére csaknem teljesen kipusztult a túlzott mértékű bálnavadászat következtében.
Csupán az elmúlt években láttak a grönlandi vizekben újra nagyobb számú csapatokat. A kutatók azt feltételezik, hogy a ma elsősorban Alaszka körül élő bálnák az éghajlatváltozás miatt vándoroltak az Északnyugati Átjárón át a Disko-öbölbe.
Kapcsolódó cikk:
Újra feltünedeznek a simabálnák Grönland partjainál