Csikóhalból készít gyógyszert egy lengyel cég
Egy lengyel cég bűnösnek bizonyult a nemzetközi egyezmények és a lengyel természetvédelmi törvények szerint egyaránt illegális, csikóhalat tartalmazó gyógyszer importálása miatt.
Azonban a gyenge bírósági döntés miatt a gyógyszert nem vonták ki a forgalomból.
A húgyúti fertőzések kezelésére szolgáló Ginjal nevű gyógyszert Indonéziában állítják elő kizárólag a lengyel piac számára. Az egyik fő összetevője a porított csikóhal. A csikóhal azonban szerepel a washingtoni egyezmény 2. függelékében, ezért nemzetközi kereskedelme különleges engedélyekhez kötött.
A Ginjal 5 éve kapható Lengyelországban. A lengyel vámhatóság szerint az importáló lengyel vállalat, a Cowik összesen mintegy 135 millió tablettát hozott be az országba 2004 óta a szükséges dokumentumok megléte nélkül. Ez mintegy 27 tonna porított csikóhalnak, illetve 2-4 millió állatnak felel meg.
„A Ginjal Lengyelországban való használatának története világosan megmutatja, hogy a kormányszervek részéről történő hatékony cselekvés hiánya hogyan teszi lehetővé egy olyan termék forgalmazását, amelynek soha nem lett volna szabad az üzletekbe kerülnie” – nyilatkozta Magdalena Romanowitz, a lengyel WWF illegális vadkereskedelem csökkentésére irányuló kezdeményezésének vezetője.
Mivel a gyógyszert az Egészségügyi Minisztérium regisztrálta, a lengyel rendőrség és a vámhatóság törekvései a Ginjal-import legális voltának megkérdőjelezésére hatástalanok maradtak.
„Az illegális tablettákat le kellett volna foglalni, hogy soha ne kerülhessenek forgalomba” – mondta el Romanowicz, aki hozzátette, hogy ez is a lengyel hatóságok és hivatalok közötti hatékonyabb kommunikáció szükségességét mutatja: a forgalomba kerülő szereknek nem csupán az egészségügyi biztonságosságát, hanem a környezetvédelmi jogszabályoknak való megfelelését is ellenőrizni kellene, a veszélyeztetett fajok további fenyegetettségének megelőzése érdekében.
Pálfy Zsófia, Balogh Alexandra
Forrás: WWF Magyarország