Óriáspatkány Új-Guineából
82 centiméter hosszú, ezidáig ismeretlen óriáspatkány-fajt fedeztek föl Pápua új Guineában. A méretes rágcsálóra egy kialudt vulkán kráterében bukkantak rá.
A szakértők beszámolója szerint a patkány súlya hozzávetőleg másfél kilogramm lehet. „Ez az egyik legnagyobb patkányfajta a világon” – nyilatkozta a BBC brit közszolgálati adó expedícióját vezető Kristofer Helgen, a washingtoni Smithonian Természettudományi Múzeum munkatársa.
A kutatók úgy vélik, hogy az óriásrágcsáló kizárólag a Mount Bosavi kialudt vulkánban él. Az állatnak sűrű, hosszú szőrű ezüstös-barnás bundája van, ami az ezer méteres magasságban véd a nyirkosságtól és a hidegtől.
A mintegy négy kilométeres átmérőjű kráterrel rendelkező tűzhányó számos különleges faj élőhelye. A világ második legnagyobb szigetének számon tartott Új-Guinea különösen gazdag patkány- és egérfélékben, s a vadászok gyakran ejtenek el nagyobb patkányokat, hogy aztán megegyék húsukat.
A termetes patkány azonban nem a legnagyobb rágcsáló a világon. Ezt a címet a Dél-Amerikában élő kapibara vagy vízidisznó birtokolja, amelynek hossza a 130 centimétert is elérheti.
Kapcsolódó cikk:
Dinoszauruszhoz hasonló ismeretlen állatot láttak Pápua Új-Guineában